Huawei šlape na paty Ericssonu a Nokii

Společnost Huawei Technologies se stala třetím největším prodejcem mobilní infrastruktury v prvním čtvrtletí tohoto roku. Začala být velkým hráčem i mimo Čínu, což je její domácí prostředí.


Tento mohutný výrobce komunikačních zařízení vytlačil Alcatel-Lucent a zabral jeho třetí místo za celosvětovým lídrem firmou Ericsson a společností Nokia Siemens Networks. Vyplývá to z průzkumu trhu za toto čvrtletí, který provedla firma Dell'Oro Group. Alcatel-Lucent měl čtvrté největší zisky a byl následován firmou Nortel Networks. V první trojici měl největší podíl na trhu Ericsson, 33 procent, za ním Nokia Siemens s 20 procenty a Huawei s 15. Minulý rok přitom byla tato společnost na čtvrtém místě s pouhými 8 procenty.

Největší událostí na trhu v tomto čtvrtletí bylo podepsání několika kontraktů na 3G sítě v Číne, tedy první podobná dohoda v této zemi. Největší zakázkou bylo zřízení základních stanic WCDMA za pět miliard dolarů pro čínskou společnost Unicom. Největší podíl z této sumy získala právě firma Huawei, a to ve výši 30 procent. Nicméně, společnost nespoléhá pouze na kontrakty v Číně nebo na levné ceny.

Nejlepší výsledky měla firma Huawey v Evropě, kde její obchod dramaticky stoupl v roce 2008 a mezi její zákazníky patří například Vodafone, Telecom Italia a Deutsche Telekom. Také se pohybuje na trhu v Latinské Americe a chce proniknout do Severní Ameriky.

"Nabízí dobrou technologii a fantastické ceny," říká Scott Siegler, analytik společnosti Dell'Oro.

Podle Sieglera je konkurence zdravou výzvou pro ostatní. Jak v Číně, tak v Indii už například u některých výběrových řízení Ericsson nabídnul nejnižší cenu, tvrdí Siegler. 

V Číně se v následujících letech bude nejvíce investovat do 3G sítí. Tři národní operátoři plánují vynaložit 60 miliard dolarů na zakázky poté, co vláda odkládala výdej licencí na 3G sítě několik let. Tato suma ovšem zahrnuje i náklady na TD-SCDMA, technologii specifickou pro Čínu, kterou Dell'Oro nesleduje. Na začátek roku 2011 je naplánován začátekt rozmísťování 4G sítí, kvůli závazku k LTE (Long-Term Evolution).

To, že konkurovat se bude především cenou, dokazuje i předpověď růstu zisků. Ty podle společnosti Dell'Oro porostou v letech 2008 až 2013 pouze o jedno procento.


Nabídka produktů společnosti Huawei zahrnuje veřejné telefonní ústředny, přístupové sítě xDSL, sítě NGN (Next Generation Networks), optické sítě SDH/NG SDH/DWDM/CWDM/FTTX, inteligentní sítě, mobilní sítě GSM, GPRS, WCDMA, CDMA2000, komplexní řadu Datacom produktů (routery, switche, firewally), videokonference, terminály a další.Komentáře