IBM a Microsoft se spojují – nabídnou společný cloud

Vypadá to, že dva velcí konkurenci v oblasti cloudu spojí své síly. Microsoft a IBM ve středu společně oznámili, že řada firemních produktů prvního jmenovaného poběží na cloudu IBM a naopak některé produkty IBM budou dostupné na Windows Azure.

IBM a Microsoft se spojují – nabídnou společný cloud


"Cloud je zajímavé místo, díky kterému může být kdokoli vaším partnerem, stejně jako konkurentem," uvedl viceprezident pro produktový management WebSphere v IBM Michael Curry. "Klíčové je pro nás to, aby naši zákazníci měli na výběr."

Na službě Windows Azure od Microsoftu tak budou nově dostupné produkty IBM WebSphere server, WebSphere MQ a databáze DB2, zatímco Windows Server a SQL Server od Microsoftu budou nabízeny v rámci služeb IBM Cloud. Microsoft .NET pak bude dostupný v rámci služby IBM Bluemix.

Zákazníci budou také moci na IBM Cloud spouštět svá virtuální prostředí postavená na Windows Server Hyper-V. Balík aplikací určený pro cloud s názvem IBM Pure Application pak bude dostupný na Azure.

Ne všechny zmíněné novinky však budou k dispozici okamžitě. IBM SoftLayer již nabízí řadu produktů Microsoftu jako Windows Server a Hyper-V. Na tom, aby kopie rozhraní .NET běžela na Bluemixu od IBM však podle Curryho inženýři budou muset ještě nějaký čas pracovat.

"Chceme, aby si vývojáři platformy .NET uvědomili, jak jim Bluemix pomůže vytvořit zcela novou řadu cloudových aplikací," dodal Curry s tím, že .NET by na Bluemixu mohl být dostupný během několika měsíců.

IBM i Microsoft pomalu ale jistě dohánějí v oblasti cloudových služeb Amazon a Google. Příjmy IBM z cloudu v roce 2013 činily 4,4 miliardy dolarů a v tomto roce tržby údajně vzrostly o dalších 50 %. Microsoft pak za své poslední fiskální čtvrtletí, jež skončilo v červnu, oznámil 147% nárůst příjmů z cloudu a celkové příjmy Microsoftu z cloudu za tento rok by se tak podle předpovědí měly také pohybovat okolo 4,4 miliard dolarů.

Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com


Komentáře