IBM: Firemní Facebook má název Bluehouse

Firma IBM v pondělí otevřela pomyslné dveře ke své nové internetové službě Bluehouse, která v sobě spojuje to nejlepší ze sociálních sítí s nástroji pro spolupráci v obchodním styku. Jedná se v podstatě o Facebook pro obchodní sféru, ačkoli oba projekty se také v mnohém liší.Firma IBM v pondělí otevřela pomyslné dveře ke své nové internetové službě Bluehouse, která v sobě spojuje to nejlepší ze sociálních sítí s nástroji pro spolupráci v obchodním styku. Jedná se v podstatě o Facebook pro obchodní sféru, ačkoli oba projekty se také v mnohém liší.

SaaS (software-as-a-service) produkt Bluehouse je v betaverzi volně dostupný zde. Jakmile za pár měsíců skončí testovací období bude užívání služby zpoplatněno dosud blíže nespecifikovaným poplatkem.

Bluehouse přináší známou paletu nástrojů pro spolupráci, která zahrnuje instant messaging, pořádání webových konferencí, sdílení dokumentů, profilů, adresáře a nástroje pro vytvoření obchodní komunity pracující po síti.

Facebook používají některé firmy pro obchodní spolupráci již dnes. Bluehouse také umožní uživatelům rychle vytvořit společný pracovní prostor, ale narozdíl od Facebooku obsahuje prvky pro správu soukromí a další funkce, které obchodní společnosti potřebují.

Bluehouse je součástí širší cloud-service iniciativy IBM, která chce pomoci nezávislým výrobcům softwaru přeměnit jejich aplikace v SaaS služby. Firmy pak mohou tyto aplikace použít pro vytváření vlastních mraků a pro distribuci vlastních služeb. IBM spolupracuje na vývoji SaaS aplikací a cloud-služeb se společností Google. Společnosti HP, Intel a Yahoo oznámily spolupráci v oblasti cloud-computingu v červenci.

Sean Poulley, viceprezident služeb pro online spolupráci u IBM odhaduje, že současná ekonomická krize povzbudí používání SaaS se subskripčním modelem prodeje. „Faktem je, že hotovost začíná být na trhu poněkud omezená,“ dodal. Situaci na trhu sleduje také Microsoft, jak dokládá nedávné vyjádření výkonného ředitele Steva Ballmera ohledně uvedení nového operačního systému zatím pracovně nazvaného Windows Cloud. Ten má pomoci vývojářům psát internetové aplikace, nicméně změna strategie se u klíčových produktů Microsoftu zatím nechystá.


Komentáře