ICANN: Únik dat žadatelů o nové domény

Vinou softwarové chyby měli žadatelé přístup k názvům souborů ostatních zájemců o správu nových generických domén.

ICANN: Únik dat žadatelů o nové domény


Společnost ICANN, která spravuje obecné domény nejvyšší úrovně, oznámila, že bude jednotlivé uchazeče o správu nových domén informovat o tom, zda mohl jejich údaje vidět některý z jejich konkurentů. Toto oznámení zašle všem dotčeným subjektům nejpozději do 8. května.

V dubnu, krátce před původní uzávěrkou žádostí, ICANN oznámila, že musí proces žádostí pozastavit. Důvodem byla chyba v softwaru pro příjem žádostí, která umožňovala získat přístup k názvům souborů odeslaných žádostí i jiným subjektům než samotnému správci.

Rod Beckstrom, generální ředitel společnosti ICANN se veřejně omluvil všem žadatelům prostřednictvím zpravodajské agentury Reuters. Beckstrom dále prohlásil, že jeho společnost podnikne veškeré kroky pro to, aby nikdo nemohl takto získané údaje zneužít. Neupřesnil ale, jak toho hodlají dosáhnout.

Do přerušení příjmu žádostí se registrovalo 1268 uchazečů o správu nových generických domén. ICANN poté slíbila, že příjem obnoví ještě na dalších pět dní. Termín již posunula a v současnosti raději konkrétní datum neuvádí. Informovala ale o tom, že chyba již byla opravena a nyní probíhá důkladné testování systému, aby již k podobnému případu nemohlo dojít.

Zavádění nových domén nejvyšší úrovně se setkává s různými reakcemi. Podle některých oponentů to jen nutí společnosti věnovat další finanční prostředky na zajištění domén, které by mohli zneužít spekulanti. Podle příznivců tohoto kroku mohou naopak nové domény přinést nové možnosti lepšího cílení značek a jejich lepší propagace. A ICANN díky nim může získat další zajímavý zdroj příjmů. Za jednu žádost inkasuje 185 tisíc dolarů (téměř 3,5 milionu korun), nehledě na příjmy plynoucí z následné registrace každé domény druhé úrovně.

Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com


Komentáře