IE9 stáhly již miliony uživatelů, rekordy se však nekonají

Microsoft tento týden ohlásil, že za první dva dny od uvedení beta verze Internet Exploreru 9 si tento prohlížeč stály více než dva miliony uživatelů. Toto číslo ale ve srovnání s konkurencí není nijak ohromující.


Roger Capriotti, produktový manažer IE týmu, k tomu říká, že pro srovnání plnou verzi IE8, jež byla uvedena v srpnu 2008, si za prvních pět dnů stáhlo jen 1,3 milionu zájemců, což podle něj ukazuje na zájem o nový prohlížeč. Pravdou je, že uvedení IE9 beta provázela i masivní kampaň, která zatím neměla s uvedením beta verze žádného produktu Microsoftu pravděpodobně obdoby a to mnoho lidí přilákalo a chtěli si tento browser vyzkoušet.

Capriotti dodává, že v uvedených dnech výrazně stoupla i návštěvnost stránek Beauty of the Web, které jsou věnované právě Internet Exploreru 9 a za dva dny zaznamenaly více než 26 milionů impresí (zobrazených stránek).

Většina prvotních recenzí IE9 je poměrně pozitivních a hodnotí kladně jeho minimalistický design, hardwarovou akceleraci a užší integraci s operačním systémem Windows 7. Preston Gralla z amerického Computerworldu je dokonce přesvědčený, že Internet Explorer se vrací do bitvy prohlížečů jako vůbec hlavní konkurent pro ostatní browsery.

Zatím ovšem nebylo možné získat relevantní výsledky, odrážející počty stažení IE9 v jeho používání a Vince Vizzaccaro, viceprezident společnosti Net Applications, která se zabývá metrikami při používání určitého typu softwaru, tvrdí, že celkový podíl IE9 dosáhl v uplynulém týdnu pouze 0,07 %, ale z prvních dnů je opravdu těžké soudit, jak se tento podíl bude dále vyvíjet. Oficiální uvedení beta verze proběhlo celosvětově ve středu 15. září.

V každém případě i přes intenzivní snahu Microsoftu a medializaci uvedení první veřejné beta verze Internet Exploreru 9 nejsou počty stažení tak přesvědčující, jako u konkurence, neboť například Firefox 3.0 zaznamenal v červnu 2008 jen za první den od svého uvedení 8,3 milionu stažení a Firefox 3.5 dosáhl počtu dvou milionů downloadů již během několika hodin. Chrome od Googlu pak získal tržní podíl 1 % jen krátce po svém uvedení v září 2008. Také Opera se přidává s poměrně solidním výsledkem, kdy po zpřístupnění mobilní verze jejího prohlížeče Opera Mini pro iPhone bylo staženo během 24 hodin více než milion jeho kopií. V úvahu je v tomto případě potřeba vzít i fakt, že počet PC s Windows, na kterých může běžet IE9 značně převyšuje množství uživatelů smartphonu iPhone. Nicméně určitým limitujícím faktorem je to, že IE9 nefunguje na nejrozšířenějším operačním systému Windows XP a uživatelům tohoto OS je blokováno i jeho stažení z webu Microsoftu.Komentáře