Internet archive nabízí sbírku starých videoher

Klasické videohry ze sedmdesátých a osmdesátých let jsou nyní k dispozici online na Internetovém archivu a je možné si je zdarma zahrát v libovolném webovém prohlížeči.

Internet archive nabízí sbírku starých videoher


Současná sbírka obsahuje hry pro první domácí hrací stroje, jako bylo Atari 2600 nebo Colecovision. Hry zatím nemají zvuk, ale to bude podle Internetového archivu brzy napraveno. Jasen Scott, pracovník Internetového archivu, píše, že: „Během několika měsíců se sbírka hratelného softwaru markantně zvětší. Tyto kultovní hry zpřístupníme k okamžitému hraní, bez nutnosti instalace a uživatelům poslouží pro zábavu, ale i poučení a jako vzpomínka na minulost, jejíž byly neoddělitelnou součástí.“

Chopper RescueDo zastoupených hracích platforem bylo zařazeno i Atari 7800, Magnavox Odyssey (v Evropě známé také pod názvem Philips Videopac G7000) a Astrocade. Mezi dostupnými hrami najdeme známé tituly, jako byl Pacman, Space Invaders nebo Frogger, další by měly brzy následovat.

Na rozdíl do současných titulů, které jsou k dispozici na moderních médiích nebo jsou jednoduše stáhnutelné přímo do hracího hardwaru, mnoho původních konzolí pro spuštění hry vyžadovalo speciální kazety. S ústupem konzolí se možnost zahrání si her z dětství uživatelů stávalo těžší a těžší. Po mnoho let se komunity hráčů snažily vytvářet ROM (read only memory) – bitové obrazy her, které by potom bylo možné spustit v normálním stolním počítači v emulátoru.

LocomotiveNicméně v mnoha případech podobný postup nebyl v souladu se zákonem, zejména u her firem jako Nintendo nebo Sega, které podobné iniciativy označují za padělání a jejich protagonisty pronásledují. Nicméně starší hry, které můžeme najít v Internetovém archivu, se nacházejí v jakémsi legálním vakuu. Nemusí být vůbec jasné, kde je nový vlastník autorských práv a někteří publicisté a vývojáři problém ignorují v případech, kdy již hru stejně není možné legálně koupit.

Tato situace se ale do jisté míry mění díky nástupu hraní na chytrých telefonech, kdy nemusí být tak obtížné staré tituly oživit a díky nadčasové kvalitě některých her je znovu nabídnout nejen novým generacím hráčů, ale především těm starším, nostalgicky vzpomínajícím na své dětství.

 

Úvodní foto: © Paolese - Fotolia.com


Komentáře