Internet bude v letošním roce čelit velkým změnám

Letošní rok bude pro internet jedním z těch přelomových. Nedostatek IPv4 adres, vznik nových domén nejvyšší úrovně a možná změna některých internetových správců tomu jasně nasvědčují.

Internet bude v letošním roce čelit velkým změnám


Nový provozovatel kořenových serverů
Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) dohlíží na provoz kořenových serverů od svého založení v roce 1998. V březnu mu však vyprší kontrakt a několik jiných společností si tak na jeho pozici brousí zuby.

O 13 datových center s kořenovými servery, které jsou na vrcholu hierarchie DNS, se v současné době stará organizace IANA (Internet Assigned Numbers Authority), která přímo spadá pod ICANN. Americká vláda se však rozhodla zatím neprodloužit s IANA smlouvu a místo toho vyzvala jiné organizace se sídlem v USA, aby se o kontrakt také ucházely. Nový provozovatel by měl servery na starost až do 31. Března 2015.

Nový správce domény .com
Verisign provozuje generickou doménu .com již od roku 1999. Poslední smlouva podepsaná s ICANN v roce 2006 však vyprší letos v listopadu a je tu proto určitá možnost, že se nejoblíbenější domény nejvyšší úrovně ujme někdo jiný. Vzhledem k tomu, že na tuto doménu podle posledních dat spoléhá téměř 100 miliónů webových stránek, lze očekávat, že o pozici jejího správce bude velký zájem.

Až tisíc nových domén nejvyšší úrovně
K tradičním doménám nejvyšší úrovně může v letošním roce přibýt několik stovek dalších. ICANN totiž spustí nový program na registraci značkových domén, díky kterému se můžeme dočkat webových stránek s koncovkou .microsoft či .praha. Půjde vůbec o největší a zřejmě také nejkontroverznější změnu od roku 1998.

Žádné volné IPv4 adresy v Evropě
Evropský regionální internetový registrátor (RIPE) v roce 2012 očekává vyčerpání posledních volných IPv4. Výzkumník Geoff Huston z Swinburne University of Technology je dokonce přesvědčen, že tak přesně stane 22. července. Nástup IPv6 se tak nezadržitelně blíží.

Úvodní foto: © gluke - Fotolia.com


Komentáře