Internet Explorer 8.0: Kdy se dočkáme finální verze?

Společnost Microsoft ohlásila, že během prvního čtvrtletí plánuje vypustit release candidate (RC) verzi svého chystaného browseru Internet Explorer 8.0. To indikuje, že vývoj se chýlí ke konci a s vypuštěním finální verze se dá počítat během první poloviny roku 2009.Společnost Microsoft ohlásila, že během prvního čtvrtletí plánuje vypustit release candidate (RC) verzi svého chystaného browseru Internet Explorer 8.0. To indikuje, že vývoj se chýlí ke konci a s vypuštěním finální verze se dá počítat během první poloviny roku 2009.

Dean Hachamovitch, generální manažer dohledu nad IE8, ve firemním blogu konkrétně informuje o tom, že testovací verze chystaná na první kvartál 2009 bude opět veřejná a po ní již bude následovat finální produkt.

Sám Hachamovitch sice odmítl sdělit konkrétní datum dokončení IE8 s tím, že cílem Microsoftu je reflektovat zpětnou vazbu uživatelů a opravit ještě všechny případné nedostatky, nicméně Gregg Keizer z amerického Computerworldu spekuluje na vypuštění finální verze IE8 díky podobnosti s dokončováním předchozí verze Internet Exploreru 7 – u něj byla release candidate verze dokončena ke konci srpna 2006 a finální pak přišla v polovině října. I kdyby Microsoft tedy RC verzi IE8 vypustil až v březnu 2009, bude stále mít dost prostoru vydat finální edici do konce června.

Ještě nedávno Microsoftu mluvil o tom, že IE8 bude vydán před dokončením operačního systému Windows 7, což je událost chystaná na přelom let 2009 a 2010, ale nyní je již pravděpodobné, že nový Internet Explorer bude hotov mnohem dříve.

Hachamovitch dále informoval, že RC verze bude již z technického hlediska dokončena a nebudou v ní chybět žádné plánované funkce. Její vydání má signalizovat pro lidi z technických komunit, že je vše připraveno na vydání finální verze a že je potřeba začít pracovat na kompatibilitě webových stránek a služeb, aby nedocházelo k problémům s kompatibilitou a zobrazováním.

Řada uživatelů ale ještě volá po vypuštění verze beta 3 před RC, protože beta 2 byla údajně poměrně nestabilní a padala, takže ji nebylo možné dostatečně testovat. Uzavření beta fáze vývoje by tak podle některých byla velká chyba. O nepříliš velké používanosti betaverzí IE8 svědčí i fakt, že i když prohlížeče od Microsoftu jednoznačně dominují tomuto segmentu trhu, betaverze IE8 podle měření společnosti Net Applications mají uživatelský podíl jen 0.58 %, což je méně, než měla například betaverze browseru Chrome od Google v minulém měsíci.


Komentáře