Internet Explorer je populárnější než si myslíte, říkají výzkumníci

Podle analytiků je internetový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu mnohem používanější než se uvádí v oficiálních statistikách. Může za to prý skutečnost, že firemní uživatelé používají větší množství prohlížečů.


Se zajímavými údaji přišla společnost Devil Mountain Software. Pro svůj průzkum použila vzorek 23 tisíc počítačů zapojených do komunitní sítě Exo.performance.network (XPnet) a jak se ukázalo, téměř na 57 % z nich běží alespoň dva webové prohlížeče. Jedním je vždy Internet Explorer, který doplňuje někdo z nejpoužívanější čtveřice.

„Využívání dat ze sítě XPnet nám umožňuje vést lepší statistiku o používání více prohlížečů v podnicích“ říká Craig Barth, CTO Devil Mountain.

IE je v podnicích nejčastěji používán společně s prohlížečem Firefox od Mozilly. Tato kombinace se objevila na 32 % monitorovaných počítačů. Na druhém místě se pak s 18 % umístil IE ve spojení s Google Chrome. Nejméně se v podnicích vyskytuje dvojice prohlížečů Opera a Safari. Oba doplňují IE jen v 5 % všech případů.

Podle Bartha tato čísla zpochybňují tradičně používaný model pro vyjádření podílového rozdělení trhu s prohlížeči, který každý měsíc nabízí například kalifornská agentura Net Applications. „Zatímco u běžných uživatelů se IE už netěší tak velké popularitě jako kdysi, v podnikové sféře si stále drží pevnou pozici“ napsal ve svém blogovém příspěvku Barth.

Internet Explorer je podle něj stále velmi hojně využíván pro interní aplikace či stránky. Pro prohlížení externího webu uživatelé obvykle sáhnou po konkurečním prohlížeči. Společnosti zabývající se webovou metrikou však nejčastěji využívají právě dat z tohoto externího prohlížení a neberou vůbec v potaz neveřejnou část.

Například v posledních datech společnosti Net Applications se uvádí, že aktuální podíl IE je 62 %. Oproti loňskému roku tedy zaznamenal 10% propad. Naproti tomu podle údajů ze sítě XPnet Internet Explorer běží na 80 % všech podnikových počítačů. „Podniky mají IE v oblibě“ říká Barth.

Údaje společnosti Devil Mountain Software také ukázaly rychlé přijetí prohlížeče Chrome od Googlu. Na XPnetu je využíván 24 % všech počítačů. S tímto trendem souhlasí i v Net Applications, nicméně ve své statistice uvádějí menší číslo. Podle Bartha je Chrome velkým ohrožením především pro Firefox, který je podniky využíván čím dál méně.Komentáře