Internet stojí před hrozbou kolapsu

Podle některých expertů stojí internet před novou globální hrozbou. Nejedná se o nový typ zákeřného viru nebo trojského koně, ale měděné kabely již nejsou schopny zvládnout nápor přenášených dat. Zejména velké servery, jež poskytují na svých stránkách nejrůznější videa, jako například YouTube, velmi zatěžují kabelovou síť.Podle některých expertů stojí internet před novou globální hrozbou. Nejedná se o nový typ zákeřného viru nebo trojského koně, ale měděné kabely již nejsou schopny zvládnout nápor přenášených dat. Zejména velké servery, jež poskytují na svých stránkách nejrůznější videa, jako například YouTube, velmi zatěžují kabelovou síť.

Podle odhadů odborníků by se bez investic do nových technologií mohl internet během dvou let zhroutit. Problém je zejména v tom, že měděné sítě byly projektovány pouze pro hlasová volání a ne pro datové přenosy.

Larry Irving z Internet Innovation Aliance přirovnal dnešní situaci k dopravním kolapsům ve velkých městech. „Ulice ve městech jako je Londýn nebo New York byly projektovány pro určité množství dopravy. V určité denní době můžeme cestovat a v jiné čekáme v zácpě. Města nejsou uzavřená, jen se doprava zpomalila,“ řekl Irving.

Podobný osud by zřejmě čekal i internet, a s přechodem na optické kabely je proto nutné začít co nejdříve. Tento měsíc začíná nabývat konkrétní podobu plán největších světových poskytovatelů internetového připojení, jež si klade za cíl tento přechod realizovat. Projekt by měl skončit v roce 2012 a bude stát zhruba 200 miliard dolarů.

Riziko kolapsu souvisí i s problémem, na který upozornila studie společnosti Nemertes Research, která tvrdí, že současná kapacita internetu přestane v roce 2010 postačovat a důvodem je v tomto případě nedostatečný výkon celé infrastruktury. Podle Nemertes Research je problémem nárůst nároků na přenosovou kapacitu, jehož příčinou je již zmíněná změna obsahu webu v posledních letech, neboť ten směřuje od textových informací stále více k informacím obrazovým a hlavně k videu, vyšší zájem o stahování hudby a také celosvětově „bující“ peer-to-peer sdílení souborů.
Nenechte si ujít:
Čína kvůli nepokojům v Tibetu cenzuruje internet

Vstupem na území USA přicházíte o veškeré soukromí!

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat

Velká Británie zvažuje odpojování „pirátů“ od internetu

Více informací o studii Nemertes Research lze najít v článku Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat.

A jak vidíte situaci vy? Myslíte si, že riziko kolapsu opravdu hrozí? Podělte se s námi o váš názor v diskusi.


Komentáře