Internet z balónů se blíží, Google s projektem finišuje

I když Google musí před spuštění komerčního provozu Loon vyřešit ještě řadu problémů, podle inženýrů se projekt pomalu blíží ke zdárnému konci.

Internet z balónů se blíží, Google s projektem finišuje


Loon je ambiciózním projektem, jehož cílem je připojit k internetu asi pět miliard lidí na světě, kteří nejsou v dosahu klasických sítí. V rámci projektu Loon chce Google zpřístupnit internet v odlehlých oblastech pomocí horkovzdušných balónů, a i když na první pohled tato myšlenka může znít jednoduše, opak je pravdou. Podle zaměstnanců Google se projekt od počátku potýká s celou řadou technických i komerčních problémů.

Balóny létají ve výšce 60 000 stop (zhruba 18 km), což je dostatečně blízko zemi ke zprostředkování přímého internetového spojení na mobilní zařízení uživatelů a zároveň dostatečně vysoko, aby se balóny vyhnuly letadlům. Výhodou fungování balónů v této výšce jsou silné větry, které může Google využívat k jejich přesunu na místo určení.

Fungování balónů ve zmíněné výšce stop však má i jednu velkou nevýhodu: elektronika v balónech musí čelit extrémní zimě, která dosahuje až -65 stupňů Celsia. Baterie a další komponenty v takové zimě fungují špatně, tudíž je všechna elektronika umístěna ve velkém zatepleném kontejneru.

Většina elektronických zařízení je stále zapnutá, i když to není potřeba, aby jejich komponenty nezamrzaly. Tím se tak trochu paradoxně šetří i výdrž jejich baterie, jelikož zapínání zamrzlých komponent spotřebuje více energie, než kolik jí je potřeba k udržení zařízení v chodu.

Původně bylo v plánu, že by balóny zprostředkovávaly Wi-Fi signál na antény umístěné na zemi, avšak technici brzy přešli na LTE. Díky tomu je možné zprostředkovat signál přímo na mobilní zařízení. Signál každého balónu pokrývá oblast s rádiem 40 kilometrů a Google se připravuje na testování 700MhZ LTE, které umí pokrýt i oblast o čtyřnásobné rozloze.

Balóny komunikují s Googlem pomocí satelitů. Podle techniků odesílají údaje o své poloze a další data v závislosti na situaci v rozmezí několika sekund až hodin. Kromě toho balóny ukládají obrovské množství dat pro pozdější analýzu.

V současné době probíhají testy nad Novým Zélandem, Argentinou, Čile a americkým státem Nové Mexiko.

Aby Loon pokryl celý svět, bude třeba, aby ve vzduchu byly tisíce balónů. Vezmeme-li v potaz, že jeden balón vydrží ve vzduchu asi sto dnů, bude třeba každý den vysílat stovky nových balónů. Manuální vysílání tak velkého množství balónů by bylo nereálné, tudíž technici Googlu vyvinuli platformu, která je schopna balóny vypouštět automaticky.

Otázkou zůstává, kdy bude Loon plně dostupný. Google v minulosti uvedl pouze to, že službu nebude poskytovat sám, ale ve spojení s operátory v různých částech světa.

V rámci tohoto modelu bude pronajímat balóny těm operátorům, nad jejichž územím budou právě prolétávat, a operátoři následně budou moci zpřístupnit internet uživatelům smartphonů a dalších mobilních zařízení, kteří budou přihlášeni do jejich sítě.

Aby mohl celý projekt fungovat, musí se Google podle svých slov dostat na cenu 10 000 dolarů za jeden balón. A i když na tuto sumu ještě nedosáhl, podle inženýrů se k ní již blíží.

Úvodní foto: Google


Komentáře