Internetu hrozí čím dál častější výpadky

Poté, co závada v tomto týdnu zapříčinila rozsáhlý výpadek internetu, odborníci varují, že kvůli desítky let starým směrovačům budou výpadky v budoucnu čím dál častější.

Internetu hrozí čím dál častější výpadky


Internet tento týden v úterý dosáhl nového milníku: doprava se dostala na nové maximum a způsobila selhání starého hardwaru, který má na starosti směrování komunikace v síti. Podle techniků se výpadky dotkly až 12 600 směrovačů. Ihned po jejich selhání se začala stížnostmi plnit chatovací fóra. „Internet se právě skolil pod svou vlastní vahou,“ napsal technologický portál The Register.

Úterní problémy zapříčinil směrovací protokol Border Gateway Protocol (BGP). Tento protokol vytváří prakticky mapu internetu, na níž jsou zaznamenány stovky tisíc cest mezi směrovači, které spolu propojují počítače, notebooky, tablety a smartphony a spojují je s webovými servery. BGP obsahuje seznam směrovačů, které spojují sítě vlastněné poskytovateli internetového připojení s poskytovateli v jiných zemích a třeba i s datovými centry velkých firem jako Apple či Google.

Tento týden počet směrovačů zanesených v BGP překročil hranici 512 000 adres. Tento počet je významný z toho důvodu, že některé starší směrovače si nejsou schopny „zapamatovat“ více než 512 000 směrovačů. Při překročení tohoto limitu tak starší směrovače mohou začít pracovat pomaleji či jednoduše nenavazovat spojení s jinými směrovači, což může způsobit výpadek. Podle některých expertů může za růst provozu americký gigant Verizon, když v úterý ráno do sítě zapojil téměř 15 000 nových směrovačů, jež připojují americké domácnosti a firmy k internetu.

Každý směrovač je vstupní branou pro přístup k internetu pro tisíce individuálních IP adres. Verizon však namísto toho, aby do sítě zapojil několik nových směrovačů, jež by byly schopné hromadně zpracovávat tisíce adres, zapojil velké množství směrovačů, které zpracovávají pouze stovky adres. „Směrovače starší pěti let pak jednoduše vypověděly službu, protože jim došla paměť,“ uvedl James Blessing ze sdružení Internet Service Providers Association. Americká společnost Cisco již v květnu tohoto roku varovala, že některé starší směrovače zkolabují, pokud nedojde k aktualizaci jejich firmwaru. Ta však může být komplikovaná.

„Můžete jednoduše změnit nějaké hodnoty a restartovat zařízení,“ uvádí Blessing. „Avšak k těmto zařízením jsou připojeny stovky zákazníků, což může být pro poskytovatele v konečném důsledku poměrně bolestivé.“ Bez aktualizace však výpadek v budoucnu může být ještě horší. Na obzoru je navíc další problém: světu docházejí internetové adresy IPv4. Ten v současné době používají všichni poskytovatelé internetových služeb. Nová verze protokolu s označením IPv6, jež umožňuje provozovat miliard nových adres, se stále prosazuje jen velmi zvolna.

 

Úvodní foto: © Fenton - Fotolia.com


Komentáře