iPhone 3G pod lupou spotřebitelského výzkumu

O funkcích a parametrech nového smartphonu iPhone 3G od Apple byla napsáno již řada článků. Dnes vám ale přinášíme jiný pohled, který se na tento přístroj dívá ze spotřebitelského hlediska a ukazuje, co na novém iPhonu lidé nejvíce oceňují či pro jakou cílovou skupinu je určen. Studii vypracovala německá společnost GfK Marktforschung.O funkcích a parametrech nového smartphonu iPhone 3G od Apple byla napsáno již řada článků. Dnes vám ale přinášíme jiný pohled, který se na tento přístroj dívá ze spotřebitelského hlediska a ukazuje, co na novém iPhonu lidé nejvíce oceňují či pro jakou cílovou skupinu je určen. Studii vypracovala německá společnost GfK Marktforschung.

Podle časopisu Time Magazine je Apple iPhone působivý módní doplněk, který prostě musíte mít a “Vynález roku 2007”. Jeho nový a zdokonalený nástupce, tj. iPhone 3G, se před několika týdny hned po uvedení na trh setkal s velkým zájmem veřejnosti. 80 % dotazovaných uživatelů mobilních telefonů v šetření společnosti GfK Marktforschung v Německu a ve Velké Británii odpovědělo, že o iPhonu slyšeli. Téměř jedna třetina respondentů pak uvažuje o jeho nákupu. Naděje na oživení saturovaného trhu s mobilními telefony se upínají k tomuto novému modelu.

Podíváme-li se na detailní výsledky výzkumu, v souladu s očekáváním je jasné, že uživatelé mobilních telefonů jsou méně informovaní, pokud jde o „vychytávky“ smartphonu iPhone 3G. Přesto téměř polovina ze všech dotazovaných nadšenců zná hlavní zlepšení tohoto telefonu, jako je vyšší rychlost přenosu dat prostřednictvím UMTS a rozšíření vestavěné paměti, což jsou funkce, které přístroj nabízí v základní výbavě, jako standard.

Kromě toho 34 % německých spotřebitelů ví, že došlo ke snížení maloobchodní ceny přístroje. Potvrdilo se, že dřívější vysoká cena za přístroj a drahý tarif fungovaly jako překážky nákupu předchůdce iPhone 3G. Podle odborníků neodpovídal tržní úspěch daného modelu vysokým očekáváním, pokud jde o jednotkový prodej, který následoval po jeho uvedení na trh ke konci roku 2007.

Předpokládá se, že velmi vysoká míra znalosti, které se iPhone 3G těší mezi spotřebiteli, bude znamenat novou sílu a oživení na trhu s mobilními telefony. Téměř jeden ze tří uživatelů mobilních telefonů v Německu a ve Velké Británii definitivně uvažuje o nákupu nového modelu. Pětina respondentů by si koupila jeden z přístrojů iPhone a tarifových balíčků nabízených operátorem T-Mobile v Německu a operátorem O2 ve Velké Británii.

Obrovská poptávka po telefonu představuje velkou konkurenční výhodu pro firmu na trhu mobilních telefonů, což znamená, že může hledat potenciální klienty také mezi dosavadními zákazníky konkurenčních operátorů. Zhruba 31 % zákazníků, kteří mají smlouvu s ostatními poskytovateli mobilní sítě v Německu a 25 % ve Velké Británii, zcela vážně uvažuje o koupi přehrávače iPhone a následně také o změně poskytovatele sítě.

Zhruba 80 % těch, kdo mají zájem o nákup setu, považuje za přijatelné měsíční náklady na provoz do výše 49 euro nebo 35 liber, stejně jako cenu 169 euro nebo 99 liber za samotný přístroj. Výsledkem je, že úroveň, na které se pohybují stanovené ceny, je v souladu s heslem "dvakrát tak rychlý a za poloviční cenu”, evidentně výrazně lépe odpovídá ochotě spotřebitelů zaplatit tuto částku, než byl případ předchozího modelu. T-Mobile může očekávat pozitivní vedlejší efekt v Německu, kde i přes nižší cenu dojde ke zvýšení hodnoty prodeje na zákazníka asi o 13 euro v případě uživatelů iPhone.

Kdo jsou vlastně budoucí zákazníci pro iPhone? Podle výsledků šetření GfK dominantní skupinu, která vyjadřuje nadprůměrný zájem o iPhone 3G, tvoří muži mladší 40ti let a zákazníci se smlouvou u operátorů. Kromě toho se zejména v Německu zdá, že novému modelu je také nakloněná cílová skupina, která používá více SIM karet a vlastní více než jeden telefon, kde mohou poskytovatelé mobilních služeb získat zákazníky.

Společnost GfK se v rámci šetření dotazovala 750 respondentů ve Velké Británii a 500 respondentů v Německu - pro toto šetření byl vybraný reprezentativní vzorek uživatelů mobilních telefonů. Ke sběru dat ve Velké Británii došlo těsně před uvedením na trh a v Německu těsně po uvedení na trh dne 11. 7. 2008.
Nenechte si ujít:
Video: Jaký je nový iPhone 3G od Apple?

iPhone 3G: Příjem signálu je údajně „v normě“

Apple opravuje chyby v iPhone 3G

iPhone 3G: Kolik stojí jeho výroba?

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

iPhone 3G: Apple vydal další opravu, ale problémy přetrvávají


Komentáře