iPhony získají silnější GPU, zvládnou 4K i virtuální realitu

Grafika PowerVR, od dlouhodobého partnera Applu Imagination Technologies, dodává iPhonům díky vylepšené architektuře nové a značně vylepšené možnosti včetně módní 4K grafiky.

iPhony získají silnější GPU, zvládnou 4K i virtuální realitu


Imagination oznámilo vydání nové grafické architektury, která nahradí zastaralou Rogue z roku 2010. Grafický procesor iPhonu 7 v současnosti na Rogue běží.

Nová architektura zvaná Furian iPhony připraví na graficky náročné aplikace, například na hry virtuální reality. Podle Imagination se Furian objeví v řadě GPU PowerVR, podobně jako Series8XT.

Architektura je již licencována u výrobců zařízení a přímo v mobilních zařízeních by se měla objevit ke konci roku 2018. Apple modifikuje PowerVR architektury přímo na iPhone, takže i ty by se mohly na mobilech firmy objevit již v příštím roce.

iPhone 7 je postavený na PowerVR GT7600 architektuře, což je GPU založené na Rogue. Má až šest jader a operuje na 900 MHz, na krátkou dobu však může svůj grafický výkon navýšit. PowerVR využívají i některé mobily s Androidem.

Furian přinese více grafických jader a možnost upravovat výkon v závislosti na zvolené činnosti na delší časové období. GPU rovněž bude menší a taktované na vyšší rychlost otáček. iPhone by tak měly získat výrazný výkonnostní posun, srovnatelný s ostatními high-end chytrými mobily.

Mimo zvýšení výkonu obecně Furian umožní i přehrávání 4K videa a zvládne pracovat rovněž s PC a headsety virtuální reality. Zvládnout by měl i pokročilé a inovativní technologie, jako jsou neuronové sítě či autonomní vozidla.

Oproti Rogue je nárůst výkonu o znatelných 35 % a u herních aplikací dokonce o 70 až 90 %. Skutečnost sice může být od tvrzení firmy mírně odlišná, zvýšení výkonu však přesto bude vysoké a velmi znatelné i pro běžného uživatele.

Architektura Furian by měla postačovat pro vícero generací grafických procesorů Imagination, které přijdou po Series8XT.

„Máme architekturu, která by nám měla pár let vydržet,“ říká Chris Longstaff, ředitel produktového a technologického marketingu pro PowerVR v Imagination Technologies.

Furian má mimo výše zmíněné funkce pracovat také s deep learningem, který momentálně nachází účel především při testování samořiditelných aut. Imagination má u vozidel jistou obchodní sílu již nyní, neboť jeho grafické procesory využívají s trhem související dodavatelé typu Renesas.

Imagination má konkurenci především v ARM se svou řadou GPU Mali, u Qualcommu s Adreno a konkurenční grafické procesory vyvíjí i Nvidia, které jsou sice mířeny prozatím primárně na mobilní zařízení, ale využití v budoucnu mohou nalézt i u automobilů a serverů.

Úvodní foto: Computerworld US


Komentáře