IsoHunt je zpět, alespoň na chvíli

IsoHunt, v minulosti třetí nejoblíbenější vyhledávač torrentů, je obnoven poté, co byl zrušen kvůli právním krokům, které provedla americká filmová asociace Motion Picture Association (MPAA).

IsoHunt je zpět, alespoň na chvíli


Známý web přivedla zpátky k životu skupina, která není nijak spojená s původním IsoHuntem ani jeho tvůrcem Garym Fungem. Stránka je však pod jejich vedením zpět se stejným vzhledem a uživatelským rozhraním, společně se 75 % z dat, která se podařilo zachránit předtím, než byl IsoHunt přednedávnem soudním příkazem ukončen.

„IsoHunt může být rozhodně nazýván ikonou sdílení souborů. Lidé si na něj zvykli a nechtějí ho prostě nechat jít. Chceme, aby se tito lidé při návštěvě IsoHunt.to cítili jako doma. Hlavním cílem je obnovit web s torrenty a poskytnou uživatelům stejné a povědomé uživatelské rozhraní,“ informoval jeden z anonymních členů nové skupiny.

Některé části nového IsoHuntu zůstávají neaktivní, včetně fóra, uživatelských profilů a komentářů, nicméně zbytek stránky napodobuje originální IsoHunt formou i funkcí.

Fungovo nedávné rozhodnutí uzavřít web a zaplatit MPAA vysoké vyrovnání přišlo kvůli tvrzením, že stránka „podporuje krádeže filmů a seriálů“. Americký federální soud už se web pokusil zrušit v roce 2009, ale IsoHunt pokračoval v provozu přes servery v Kanadě.

„Je smutné vidět mé dítě končit. Ale bojoval jsem dobře, dokončil jsem závod a zůstal jsem loajálním,“ napsal Fung na svém blogu před uzavřením webu. „Deset a půl let IsoHuntu byla dlouhá doba podle jakékoliv obchodní definice, a věčnost mezi internetovými startupy.“

Předseda MPAA Chris Dodd v prohlášení napsal, že vyrovnání poslalo „jasnou zprávu těm, kteří staví své podnikání kolem podporování, umožňování a pomáhání ostatním páchat přestupky proti zákonům na ochranu autorských práv a takoví budou za své činy zodpovídat.“

Ještě není jasné, jaké právní následky bude obnovení IsoHuntu mít, je však jisté, že se nový tým bude s MPAA potýkat v blízké budoucnosti.

S pomocí torrentů se kroně nelegálního obsahu šíří i ten legální. Je to jeden z distribučních kanálů, který poskytovatelům digitálního obsahu umožňuje šetřit náklady na infrastrukturu, protože přenáší část zátěže na uživatele, kteří si obsah právě stahují. Využívá ho například Ubuntu k distribuci instalačních disků nebo LibreOffice k distribuci kancelářského softwaru.

 

Úvodní foto: © Rob Byron - Fotolia.com


Komentáře