Jak budou vypadat budoucí LTE sítě?

Vaše budoucí firemní síť už by měla využívat LTE. Posun v technologiích by měl režírovat Qualcomm a několik významných partnerů v rámci platformy MulteFire. Vysokorychlostní síť by se navíc měla rozšířit i mimo pásmo mobilních operátorů.

Jak budou vypadat budoucí LTE sítě?


Na LTE sítě ve firmách si však nejspíše ještě počkáme. Na rozdíl od bezdrátových Wi-Fi sítí, které se dokázaly rozvinout natolik, aby splnily požadavky velkých společností, jsou sítě LTE stále relativní novinkou. Pokud však podniky budou vyžadovat bezdrátovou síť a budou potřebovat něco lepšího než soukromé LAN, nelicencované LTE se může stát silným hráčem na trhu.

Dnešní LTE sítě fungují na spektru frekvencí, které díky své licenci vlastní jeden provozoval, typicky nějaký mobilní operátor. Kvůli nákladovosti těchto frekvencí však Qualcomm a další společnosti přicházejí s pásmy bez licencí.

Sdružení MulteFire Alliance, která plánuje vyvinout síť LTE fungující na nelicencovaných frekvencích, zahrnuje kromě Qualcommu nově také firmy Intel, Ericsson nebo Nokia.

MulteFire by mohl být přínosné také pro veliké haly, stadiony a arény, kde by poskytovatel služby mohl založit speciální datovou síť. Tato takzvaná „síť s neutrálním hostitelem“ by byla přístupná všem uživatelům s mobilním telefonem schopným přijímat frekvence MulteFire.

Prozatím však MulteFire čelí stejné výzvě jako nelicencované LTE sítě pro mobilní telefony: Opozici výrobců a spotřebitelských skupin, které tvrdí, že LTE není připraveno na stejné kanály jako Wi-Fi, aniž by bylo nutné zasahovat do výkonů Wi-Fi sítí. Hráči obou stran se nyní snaží přijít na to, jak by mohly obě sítě pohodlně koexistovat.

Úvodní foto: © Photo-K - Fotolia.com


Komentáře