Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat

Podle studie, kterou vypracovala nezávislá analytická společnost Nemertes Research LLC, přestane současná kapacita internetu postačovat již v roce 2010. Již v tomto krátkém časovém horizontu může dojít k tomu, že se nedostatečná kapacita stane pro koncové uživatele i firemní zákazníky závažným problémem, pokud poskytovatelé připojení a hlavně společnosti spravující páteřní sítě výrazně nezainvestují do dalšího rozvoje miliardy dolarů.Podle studie, kterou vypracovala nezávislá analytická společnost Nemertes Research LLC, přestane současná kapacita internetu postačovat již v roce 2010. Již v tomto krátkém časovém horizontu může dojít k tomu, že se nedostatečná kapacita stane pro koncové uživatele i firemní zákazníky závažným problémem, pokud poskytovatelé připojení a hlavně společnosti spravující páteřní sítě výrazně nezainvestují do dalšího rozvoje miliardy dolarů.

Podle studie společnosti Nemertes by se celosvětově mělo konkrétně jednat o částku 137 miliard dolarů. Jen v severní Americe pak bude potřeba pro udržení kroku s uživatelskou poptávkou investovat zhruba 42 až 55 miliard amerických dolarů během následujících 3-5 let.

Důvodem rapidního nárůstu nároků na přenosovou kapacitu je změna obsahu webu v posledních letech, neboť ten směřuje od textových informací stále více k informacím obrazovým a hlavně k videu. Dále je důvodem i stále vyšší zájem o stahování hudby a také celosvětově „bující“ peer-to-peer sdílení souborů. V průzkumu společnosti comScore z letošního května se ukázalo, že zhruba tři čtvrtiny amerických uživatelů internetu shlédli v tomto měsíci průměrně 158 minut videa přes internet. Od začátku tohoto roku pak uživatelé po celém světě vyprodukovali neuvěřitelných 161 exabytů nových dat, kdy jeden exabyt je v přepočtu 1 152 921 504 606 846 976 bytů a odpovídá například obrazové nahrávce v DVD kvalitě, která by byla dlouhá 50 000 let.

Tento enormní nárůst zájmu o internet je na jednu stranu pozitivní pro rozvoj tohoto virtuálního prostředí a také příznivým znamením pro obchodníky, ale na druhou stranu se může jednat i o závažnou hrozbu z hlediska nároků na technickou infrastrukturu, na níž je potřeba se dobře připravit, jinak může způsobit již ve velmi blízké budoucnosti vážné problémy.

Přečtěte si také:
Nejrychlejší síť v ČR?


Komentáře