Karikatury černochů a antisemitské konspirace mají na Facebooku utrum

Sociální síť aktualizuje svoje pravidla. Zakazuje tzv. blackface a antisemitské narážky.

Karikatury černochů a antisemitské konspirace mají na Facebooku utrum


Facebook aktualizoval své podmínky užívání a začne odstraňovat příspěvky zobrazující tzv. blackface či urážlivé židovské stereotypy. Rozhodnutí prý konzultoval s více než šedesáti odborníky. Pravidla Facebooku už dlouho zakazují nenávistné projevy související s rasou, etnikem nebo náboženským vyznáním, s ohledem na zmíněné jsou však konkrétnější až teď. Facebook tak specifikuje „karikatury černých lidí ve formě blackface“ a „narážky na lidi židovského původu řídící svět nebo ovládající instituce jako jsou mediální domy, ekonomiky či vlády“. Pravidla se vztahují taky na Instagram, který Facebook vlastní.

„Takový typ obsahu byl vždy v rozporu s našimi pravidly,“ říká Monika Bickertová, vedoucí kontroly obsahu Facebooku. „Může však být obtížné daný koncept uchopit a definovat ho způsobem, který našim kontrolorům z celého světa umožní kontrolovat porušování pravidel jednotným a férovým způsobem.“

Smůlu tak má dle nových pravidel například Černý Petr neboli Zwarte Piet, společník Svatého Mikuláše a tradiční postava nizozemského folklóru – jeho představitelé si malují tváře na černo s výrazně rudými rty. A místo na nejpopulárnější sociální síti už možná nebude ani pro tanečníky lidového britského morris dance, kteří si v některých regionech dle tradice rovněž barví tvář na černo, nebo možná ani jeden ze Tří králů – Baltazar…

Dle nejčerstvějších dat Facebook mezi letošním dubnem a červnem smazal 22,5 milionů nenávistných příspěvků. Oproti druhému kvartálu loňského roku jde o prudký nárůst, tehdy jich bylo jen 9,6 milionů. Dle firmy jsou však za vyšším počtem do značné míry vylepšené nástroje kontroly a není tak jednoznačné, že nenávistných příspěvků skutečně přispívá. Konkrétnější analýzy chce Facebook zpracovat v nejbližších měsících.

Do daných statistik se navíc promítla i pandemická situace, v důsledku které Facebook na kontrolu obsahu alokoval méně personálu. Na Facebooku a Instagramu tak například během druhého kvartálu letošního roku bylo zachyceno méně sebevražedných či sebepoškozujících příspěvků a na Instagramu byla oproti loňsku odstraněna asi jen polovina závadných příspěvků z kategorie „dětská nahota“.

Facebook je kvůli kontrole obsahu dlouhodobě kritizován. „Jeho neschopnost zakročit proti škodlivému obsahu je neomluvitelná. Zvlášť, když byl na začátku pandemie opakovaně varován, jak mohou karanténní opatření vytvořit dokonalé podmínky pro zneužívání dětí na internetu. Krize naplno vyjevila, jak jsou technologické společnosti neochotné upřednostnit bezpečí dětí a jak raději reagují až poté, co je napáchána škoda, než aby zapracovaly na základních bezpečnostních opatřeních, která by takové újmě v prvé řadě předcházela,“ říká Martha Kirbyová z britské Národní společnost pro prevenci týrání dětí.

Úvodní foto: Fotolia © peshkova


Komentáře