Kim Dotcom nechal odstranit 3D plány pistole

Kim Dotcom nařídil, aby z jeho portálu na sdílení dat s názvem Mega byly odstraněny kontroverzní plány pistole z umělé hmoty, kterou lze vytisknout na 3D tiskárně.

Kim Dotcom nechal odstranit 3D plány pistole


Nikdo asi nečekal, že by člověk jako Dotcom takový krok podnikl. V uplynulých měsících se totiž pro spoustu lidí po celém světě stal symbolem vzdoru poté, co jej začali v USA trestně stíhat kvůli službě Megaupload. Právní nejistota ohledně distribuce souborů CAD však vede Dotcoma k opatrnosti, jelikož problémy se zbraněmi nechce mít nikdo. „Je jasné, že nemusíme dělat žádnou hlubokou právní analýzu, abychom pochopili, že při distribuci těchto 3D plánů se pohybujeme na tenkém ledě,“ řekla Dotcomova právní zástupkyně Ira Rothkenová. Problém je v tom, že ve věci neexistuje žádný soudní precedent, jenž by poskytl alespoň vodítko k tomu, jak by soudy tento případ asi řešily.

Společnost Defense Distributed, která plány jako první na internet umístila, je po prosbě americké vlády raději stáhla. Americké ministerstvo obrany v dopise adresovaném Defense Distributed uvedlo, že přezkoumává, zda sdílení tohoto souboru neporušuje zákony týkající se vývozu zbraní do zahraničí. Stránky společnosti defcad.org přitom také odkazovaly na CAD soubory umístěné na Mega. Podle Dotcoma americká vláda zatím společnost Mega nekontaktovala. Podle Rothkenové je však jasné, že pokud by Mega soubory hostovala mimo USA, americké zákony by se na ni nevztahovaly.

Plány zbraně byly na internetu zpřístupněny šestého května, takže jsou nyní přístupné na celé řadě sítí typu peer-to-peer včetně The Pirate Bay. Dotcom na svém účtu na Twitteru uvedl, že zbraně nemá řád. „Tiskněte si kytary, ne zbraně,“ napsal zakladatel služby Mega ve svém tweetu. Na otázku, zda Mega odstraní i další odkazy na plány společnosti Defense Distributed, Rothkenová odpověděla, že její společnost nechává otevřené všechny možnosti. „Jisté však je, že si Mega nebude najímat lidi speciálně na to, aby prohledávali celý její engine a mazali obsah,“ dodala Rothkenová.

Plastová zbraň s názvem Liberator byla poprvé vytvořena pomocí 3D tiskárny Stratasys Dimension SST, jež umí vyrábět různé tvary pomocí vrstev stříkaného plastu. Jediným kovovým prvkem na zbrani je úderník. Design byl však nakreslen tak, aby se kovový úderník umisťoval na speciální místo pokryté plastem, takže by zbraň prošla i detektorem kovů. Američtí zákonodárci v uplynulých dnech vyjádřili značné obavy nad tím, jaké hrozby mohou plastové zbraně v budoucnu vyvolat.

Dotcom zůstává i nadále na Novém Zélandu. Soudní jednání o jeho vydání je naplánováno na srpen, jelikož americká vláda ho i jeho další kolegy z Megauploadu viní z porušování autorských práv, praní špinavých peněz a podvodu. O jeho vydání do USA se ale zatím marně snaží už více než rok.

Úvodní foto: © Mega


Komentáře