Kolik Češi zaplatí za širokopásmové připojení? V Evropě jsou na středu

Internet zrovna levný není, ale Česko na tom podle výzkumu AddictiveTips není tak hrozně, jak napovídají jiné studie.

Kolik Češi zaplatí za širokopásmové připojení? V Evropě jsou na středu


Při porovnání s průměrnými ročními výdělky (12 650,31 euro podle výzkumu, což je asi 327 tisíc korun, což odpovídá cca 27 tisícům korun měsíčních příjmů) a průměrnou roční cenou širokopásmového připojení (246,90 euro, 6 380 korun neboli asi 530 korun měsíčně) se Česko umístilo na společném 15. místě v rámci Evropy ze 37 zkoumaných zemí; čím níž, tím nižší cena širokopásmového připojení.

Částky, které studie udává, mají být už očištěny od daní, 27 tisíc korun tedy má být čistý zisk. Částka by teoreticky měla být o něco vyšší, není ale jasné, zda AddictiveTips berou v úvahu průměr či medián a jak přesně data zpracovávají (využívají jako zdroj mzdová data z Numbeo). Pro účely studie to ale postačí.

Nejhůře jsou na tom země z Balkánského poloostrova. Zatímco Češi utratí za širokopásmového připojení přibližně 1,9 % svých ročních příjmů, u Albánců jde o 7,1 %. Země trpí na drahý internet a nízké platy. Jen o něco málo dál je Severní Makedonie s 6,8 %; až poté následuje Černá Hora s 4,4 % a Řecko s 4,3 %.

Překvapí Portugalsko, země v mnohém srovnatelná s Českem – internet je zde drahý a platy o něco nižší, takže Portugalci musí věnovat asi 3,3 % každoročních příjmů za širokopásmový internet.

Fascinující je bohaté Norsko. Ačkoliv průměrné čisté roční příjmy tam dosahují asi 36 tisíc euro – téměř trojnásobek Česka – tak částky za internet jsou ovšem rovněž astronomické. 800 euro ročně za internet je v přepočtu přes 20 tisíc korun.

Vyšší platy a dražší internet než u nás mají ještě v Belgii, Estonsku a Slovinsku. Přibližně stejně jako my – 1,9 % ročních příjmů – zaplatí za internet v Itálii, Polsku a Slovensku. Nejméně, jen 1,1 % příjmů, zaplatí za internet lidé ve Švýcarsku; Švýcarsko je ovšem v mnohém specifickou zemí. Následuje Francie a Litva s 1,2 %, poté Spojené království, Dánsko, Německo, Finsko a Rumunsko. Rumunsko je sice zemí relativně chudou, má však levný internet a relativně novou infrastrukturu.

Nejlevnější internet celkem v přepočtu na eura je na Ukrajině (64,66 euro ročně), v zemi jsou ovšem nejnižší platy ze všech zkoumaných zemí. Následuje Rusko (75,65 euro), rovněž extrémně nízké platy, a Bělorusko (101,92) – stejný případ. Mezi východní země se tradičně vklínila také Moldávie, opět s platy na minimu a internetem za 100 euro.

Zcela nepřekvapivě je vidět korelace mezi ekonomickou situací země, příjmy obyvatel a cenou internetu – což je něco, na co opravdu není třeba dělat výzkum. Vizualizace porovnání je zajímavá z jiného důvodu: Dává totiž znát, že i země bohatá s velmi vysokými platy, jako je Norsko, nemusí nutně stát na špici statistik. Srovnatelné Dánsko (i když, pravda, rozlohou znatelně menší, což může ušetřit peníze) má internet výrazně levnější.

Úvodní foto: Depositphotos


Komentáře