Komentář: Změní Chrome trh s webovými prohlížeči?

Google doufá, že nově vydaný browser Chrome 3.0 si dokáže zlepšit pozici na rychle se rozvíjejícím trhu s prohlížeči. Nová verze slibuje vyšší výkon a přináší několik nových funkcí. Ale bude to stačit na to, aby přilákal nové uživatele?


V této době patří prohlížeči Chrome podíl 3 procenta na celosvětovém trhu, alespoň podle červencových dat zveřejněných na webu StatCounter, který se zabývá statistikami. (Ostatní statistické firmy uvádí o trochu nižší hodnoty, ale celkové pozice jsou téměř stejné.) Společnost Google věří, že příští září bude podíl dvojnásobný a v roce 2011 dokonce trojnásobný, vyplývá to ze zprávy agentury Reuters, která citovala technického ředitele firmy.

Může tomu tak být? Několik faktorů mluví ve prospěch firmy Google. Zaprvé, tento prohlížeč zaznamenal významný růst v průběhu prvního roku na trhu, podařilo se mu předstihnout veterána Operu a dostihl prohlížeč Safari společnosti Apple během několika měsíců. A to všechno se povedlo i navzdory malé reklamě ze strany Googlu.

Dále se společnosti Google nedávno povedlo podepsat smlouvu s firmou Sony a Chrome tak bude předinstalovaný na počítačích Vaio. V současnosti Google pracuje na dalších podobných dohodách s výrobci počítačů. Podle analytiků jsou podobné kontrakty způsobem, jak rychle zvýšit svůj podíl na trhu. Hodně lidí bude využívat jakýkoliv prohlížeč, který bude nainstalovaný v jejich operačním systému, takže tento tah může pomoci browseru Chrome a firmě Google přinést silnou pozici na trhu. A k tomu všemu je na příští rok naplánováno vydání operačního systému Chrome OS, který bude dodáván s netbooky a může také prohlížeči pomoci.

Poslední dobou se v oblasti prohlížečů dějí velké změny. Během minulého roku ztratil Internet Explorer, dlouhodobý král na trhu prohlížečů, celých 12,4 procent ze svého podílu. Za stejnou dobu zaznamenal Firefox 17% nárůst, zatímco Opera skoro zdvojnásobila svůj počet uživatelů. (Prohlížeč Safari zůstal skoro na stejných hodnotách.) Menší "alternativní" prohlížeče získávají stále více uživatelů a to dokonce tak rychle, že podle mých vlastních odhadů by mohl IE ztratit svoji korunu v roce 2012 pokud to takhle půjde dál.

Když to vše sečteme, trh je připraven na změnu a prohlížeč jako Chrome tak má velkou šanci dostat se do dobré pozice. Půda je úrodná a připravená, zbývá už jen počkat jak se s tím podaří Googlu naložit.

Detaily o Chrome 3.0 a jeho nových funkcích najdete ve včerejším článku Google uvolnil třetí verzi prohlížeče Chrome.Komentáře