Krádeže identity jsou dnes v kurzu

Americké federální orgány oznámily, že v minulém týdnu rozbily gang, který okradl celou řadu uživatelů internetového bankovnictví. Škody, způsobené tímto způsobem trestné činnosti jsou alarmující.Americké federální orgány oznámily, že v minulém týdnu rozbily gang, který okradl celou řadu uživatelů internetového bankovnictví.

Gang působil ve velkém měřítku, kromě USA například i v Kanadě Číně, Vietnamu, Jižní Korei a Japonsku. Podvody postihly uživatele i největších amerických bank, například Citibank, JPMorgan Chase, Wachovia a Bank of America. Čtyři zatčení si za dva měsíce své činnosti přišli na 2,5 milionu dolarů, škodě za další 4 miliony se zásahem údajně podařilo zabránit. Zatčeným hrozí trest odnětí svobody až 50 let a pokuta 1,5 milionu dolarů.

Zajímavé je, že podvodníci se v tomto případě neomezili na standardní podvodné metody typu lákání přístupových práv k účtům. Padělali rovněž podpisy na fyzické korespondenci. Varovné je, že k podpisovým vzorům se dostali i z veřejně dostupných zdrojů, dokonce i z databází státních orgánů, kde byly uloženy elektronické verze smluv nebo dokumentů z dědických řízení. Dostali se tak ke komplexním informacím, zahrnujícím nejen třeba čísla SSN, ale v případě bankovních údajů i k hodnotám limitů plateb a výběrů. I proto mohly jejich převody způsobit velkou škodu v tak krátkém čase.

Odposloucháváním rozhovorů mezi zatčenými IBM zjistila, že veškeré podvody byly velice pečlivě plánovány. Kde se podařilo získat jen část údajů, odvážili se podvodníci i telefonovat do bank a zkusit získat další informace pomocí sociálního inženýrství. Peníze vybírané z účtů protáčeli například přes fingované nadace dalších spolupracovníků. Měnili uživatelům bankám telefonní čísla, které banka používala pro potvrzení transakcí, i kontaktní e-mailové adresy.
Nenechte si ujít:
Symantec: Přichází zásadní změna bezpečnostního paradigma

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008

Ovládne kyberterorismus naše životy?


Komentáře