Linuxový Wi-Fi směrovač umožňující upravovat firmware pro libovolné aplikace představil NetGear

Open source směrovač standardu Wireless-G – WGR614L - uvedla na trh firma NetGear. Jde o plně funkčně vybavený bezdrátový směrovač, jež byl speciálně navržen tak, aby sloužil jako základna pro podporu širokého spektra aplikací vytvořených opensourcovou linuxovou komunitou.Open source směrovač standardu Wireless-G – WGR614L - uvedla na trh firma NetGear. Jde o plně funkčně vybavený bezdrátový směrovač, jež byl speciálně navržen tak, aby sloužil jako základna pro podporu širokého spektra aplikací vytvořených opensourcovou linuxovou komunitou.
Směrovač WGR614L, který získal certifikaci „Works with Windows Vista“, je vybaven 240MHz MIPS procesorem s 16 kB cache paměti pro instrukce, 16 kB datové cache, 1 kB pre-fetch cache a k tomu i 4 MB flash a 16 MB RAM paměti. Kromě externí 2dBi antény nabízí model WGR614L rovněž druhou vnitřní diverzní anténu pro zajištění lepšího výkonu a dosahu. Směrovač pracuje s firmwary Tomato a DD-WRT založenými na opensourcovém Linuxu, brzy bude akceptovat rovněž řešení OpenWRT.
Směrovač WGR614L je podporován opensourcovou komunitou pro směrovače (www.myopenrouter.com), která nabízí stažení opensourcového firmwaru, rozsáhlá diskusní fóra, blogy, odborné články i uživatelské příručky.
„Uvedení směrovače WGR614L je pro opensourcovou komunitu velmi významné, neboť jsme zaznamenali zvyšující se množství požadavků na výkonnější platformy podporující rychle rostoucí segment opensourcových nadšenců, kteří se snaží vytvářet pro své bezdrátové směrovače robustnější aplikace srovnatelné s komerčními,“ prohlásil Som Pal Choudhury, vedoucí produktový manažer pro řadu pokročilých bezdrátových zařízení společnosti Netgear.
Open Source Wireless-G směrovač WGR614L obsahuje jeden internetový WAN port 10/100 a čtyřportový LAN přepínač 10/100, pracuje rovněž jako přístupový bod standardu 802.11g podporující bezdrátové připojení s rychlostí až 54 Mb/s. Směrovač WGR614L umožňuje statické i dynamické směrování s TCP/IP, VPN průchod (IPSec, L2TP), NAT, PPTP, PPPoE, DHCP (pro klienta i server) a Bigpond. Firewall se stavovou inspekcí paketů (SPI) chrání síť před útoky zvenčí, bezdrátové připojení je zabezpečeno podporou 40-, 128- a 152bitového šifrování WEP, chráněným Wi-Fi přístupem (WPA), WPA2-PSK a WPS (chráněné Wi-Fi nastavení). Mezi další funkce pro dokonalé zabezpečení patří rovněž Exposed Host (DMZ), autentizace MAC adres, filtrování obsahu URL, protokolování (logování) internetové aktivity či e-mailové výstrahy.
Open Source Wireless-G směrovač WGR614L bude k dispozici během letošního září za cenu zhruba 1 090 Kč (bez DPH).


Komentáře