Máte root Androidu? Pozor na neoficiální obchody, obsahují malware

Uživatelé by si měli dávat pozor, pokud stahují aplikace odjinud, než z oficiálního Google Play Store. Bezpečnostní firma odhalila appstory s nebezpečnými aplikacemi.


Čtyři neautorizované obchody s aplikacemi pro Android obsahují aplikace, které se pokouší získat root access do přístrojů, hlásí americká společnost zaměřující se na digitální zabezpečení Trend Micro.

Celkem firma našla 1 163 Androidích balíčků s aplikacemi obsahující malware ANDROIDOS_LIBSKIN.A. Tento malware poskytne aplikaci root access, tedy přístup prakticky ke všem funkcím telefonu.

Takto nakažené aplikace byly staženy v celkem 169 zemích mezi 29. lednem a 1. únorem z obchodů Aptoide, Mobogenie, mobile9 a 9apps.

„Už jsme kontaktovali tyto obchody a informovali je o nebezpečí, ale v době psaní tohoto textu jsme ještě neobdrželi žádné potvrzení z jejich strany,“ napsal Jordan Pan, bezpečnostní analytik pro mobilní zařízení Trend Micro.

Bezpečnostní experti dlouho odrazovali uživatele od používání obchodů třetích stran, které nemají takovou kontrolu kvality jako Play Store. Google ošetřuje všechny aplikace, které do jeho obchodu mají vstoupit – i presto občas dovnitř škodlivý program pronikne. O ten se však Google obvykle rychle postará.

Malware v aplikacích nalezených firmou Trend Micro je vložen mezi normálně fungující aplikace, jako hry nebo programy na streaming hudby. Je o to nebezpečnější a může stáhnout další aplikace do mobilu bez uživatelova vědomí. Může také sbírat data o uživateli. U malwaru standardní funkcí jsou též vyskakovací okna, přesvědčující uživatele ke stažení dalších škodlivých aplikací či přímo virů.


Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře