Microsoft již opravdu ukončí podporu IE7 a IE8

Microsoft oznámil, že dá svým uživatelům sedmnáct měsícůna to, aby přestali používat staré verze jeho webového prohlížeče Internet Explorer (IE) včetně té nejpopulárnější – IE8.

Microsoft již opravdu ukončí podporu IE7 a IE8


Podle analytiků toto rozhodnutí dále zkomplikuje využívání prohlížeče od Microsoftu velkými firmami. „Toto je opravdu velká novinka,“ uvedl Michael Silver ze společnosti Gartner. „IE je jedou z hlavních brzd – pokud ne tou největší – kvůli které organizace nepřecházely na Windows 7 a Windows 8. Mluvil jsem s představiteli firem, kteří mi řekli, že by nasadili Windows 8, pokud by při tom nemuseli také upgradovat IE. Jde tak o další cestu, kterou se Microsoft snaží přesvědčit, či donutit organizace, aby šly s proudem. Pro některé firmy, především v regulovaných odvětvích, to však bude velmi obtížné.“

Šéf marketingu pro IE Roger Capriotti v překvapivém oznámení prohlásil, že po 12. lednu 2016 Microsoft bude podporovat IE9 pouze na Windows Vista, IE10 pouze na Windows Server 2012 a IE11 na Windows 7 a Windows 8.1. Podpora IE7 a IE8 bude zcela ukončena a nezáleží na tom, na jakém operačním systému budou tyto prohlížeče nainstalovány. Prohlížeče samozřejmě budou i nadále fungovat, avšak Microsoft jim už nebude poskytovat technickou podporu a přestane pro tyto verze vydávat bezpečnostní aktualizace. Pro firmy tak bude používání IE7 a IE8 velmi riskatní, vezmeme-li v úvahu, že jen za poslední dva měsíce Microsoft vydal pro IE 84 bezpečnostních aktualizací.

Podle Capriottiho je důvodů pro ukončení podpory starších verzí IE celá řada, především má jít o lepší bezpečnost, menší fragmentaci pro vývojáře webových aplikací a lepší kompatibilitu s aplikacemi a službami Microsoftu i třetích stran. „Používání moderního prohlížeče je nyní důležitější, než kdy dříve,“ napsal Capriotti na oficiální blog. Doposud byla politika Microsoftu taková, že společnost daný prohlížeč podporovala do té doby, dokud byl schopný běžet na daném operačním systému. Podle této politiky tak IE7 měl mít nárok na bezpečnostní aktualizace do dubna 2017, kdy bude ukončena podpora Windows Vista a podpora IE9, jenž byl vydán teprve v roce 2011, měla být ukončena až v lednu 2020 spolu s ukončením podpory Windows 7. Stejně tak podpora IE10 vydaného v září 2012 měla být ukončena v dubnu 2023 spolu s podporou Windows 8.

Po lednu 2016 bude jako jediný prohlížeč od Microsoftu, který je nyní dostupný (i když firma do té doby samozřejmě vydá nové verze), dostávat aktualizace IE11. Zarážející je především to, že Microsoft chce za méně než rok a půl po jeho vydání opustit IE8, což je nejpoužívanější verze jeho prohlížeče. Podle společnosti Net Applications IE8 používá 37 % uživatelů všech verzí IE, zatímco IE11 pouze 29 %. A podíl IE8 na trhu v posledních třech měsících stoupal čtyřikrát rychleji, než podíl IE11.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře