Microsoft kupuje divizi Nokie za 5,44 miliard euro

Společnost oznámila, že získala největší divizi firmy Nokia, zabývající se výrobou mobilních telefonů a souvisejících služeb.

Microsoft kupuje divizi Nokie za 5,44 miliard euro


Hodnota dnes oznámené transakce je 5,44 miliardy eur, z toho je 4,99 miliardy dohodnuta cena vlastní divize a 1,65 miliardy za patenty, které vlastní. Očekává se, že transakce bude dokončena v prvním čtvrtletí roku 2014, jakmile ji schválí představenstvo Nokie a finský antimonopolní úřad.

Dohoda je po oznámení odchodu dlouholetého generálního ředitele Steve Ballmera další zásadní změnou pro Microsoft a je očividným přiznáním důležitosti trhu s mobilními zařízeními a nezbytnosti vyrovnat ztrátu za konkurenty Apple a Google. V rámci prodeje do Microsoftu přejde přes 22 000 zaměstnanců, z toho 4 700 v mateřské finské pobočce a téměř 18 000 ve světě. Současný generální ředitel Stephen Elop se tak opět vrací do Microsoftu, kde již dříve pracoval, a po dokončení prodeje povede nově rozšířenou divizi mobilních zařízení.

Je to poslední z dramatických změn ve firmě založené v roce 1871 a existující tedy 148 let. Posledních 30 let se primárně věnovala mobilním telefonům a po většinu doby mimořádně úspěšně. Bohužel se jí nepodařilo zachytit nástup chytrých telefonů a postupně přišla o svůj podíl na trhu. Chytré telefony v minulém roce tvořily přibližně polovinu příjmu firmy, cca 15 miliard eur. Po dokončení prodeje se zbývající samostatná část Nokie bude věnovat pouze dodávkám zařízení pro telekomunikační operátory.

Připomeňme, že po změně nového vedení Nokia uvedla 18 modelů telefonů Lumia a současně byla schopna snížit cenu chytrých telefonů se systémem Windows Phone pod psychologickou hranici 100 eur. I díky tomu se podíl systému Windows Phone začal zlepšovat a v současné době obsadil asi 8 procent evropského trhu, v USA a Kanadě je to výrazně horší, cca 3 procenta. Jednoznačně to ukázalo, že pro levné chytré telefony, které ale principiálně nijak nezaostávají, je obrovský prostor.

Bohužel u vyšších modelů nebyla Nokia zdaleka ta úspěšná a jejich premiéry nebyly zcela podařené a provázela je řada nepříjemných kauz. Například ohledně dodatečně upravované kvality snímků pořizovaných mobily. Mobilní divize ztrácela ročně 2 miliardy dolarů a nepomáhalo ani hromadné propouštění zaměstnanců.

Úvodní foto: © Nokia


Komentáře