Microsoft představil novou generaci webových aplikací

Microsoft představil na vývojářské konferenci MIX08 novou generaci technologií pro webové aplikace v podobě testovacích verzí internetového prohlížeče Internet Explorer 8, multimediálního webového prostředí Silverlight 2 a nástroje pro tvorbu komplexních interaktivních webových aplikací Expression Studio 2.Microsoft představil na vývojářské konferenci MIX08 novou generaci technologií pro webové aplikace v podobě testovacích verzí internetového prohlížeče Internet Explorer 8, multimediálního webového prostředí Silverlight 2 a nástroje pro tvorbu komplexních interaktivních webových aplikací Expression Studio 2.

Díky nově představeným technologiím a nástrojům mohou vývojáři a web designéři nabídnout uživatelům širokou paletu služeb v podobě propojených webových aplikací na osobních počítačích, v mobilních telefonech a na dalších typech digitálních zařízení:

První veřejná beta verze Internet Exploreru 8. Již první testovací verze webového prohlížeče Internet Explorer 8 přináší výrazně rozšířenou podporu internetových standardů a nové možnosti pro vývojáře i uživatele. Internet Explorer 8 Beta 1 zajišťuje vyšší míru systémové spolupráce a předvídatelnosti chování prohlížeče při navrhování webových prezentací. Finální verze prohlížeče nabídne také podporu kaskádových stylů (CSS) ve verzi 2.1. Internet Explorer 8 Beta 1 obsahuje vývojové nástroje pro rychlou kontrolu HTML kódu, CSS a skriptů ve vizuálním prostředí. Dvě nové funkce, Activities a WebSlices, umožní vývojářům překonat omezení dané současnou definicí webové stránky a nabídnou uživatelům nové způsoby používaní služeb a přístupu k informacím podle jejich vlastních potřeb. Web designéři mohou Internet Explorer 8 Beta 1 získat k testování již dnes na http://www.microsoft.com/ie/ie8.

Silverlight 2 přinese podporu mobilních zařízení. Microsoft svým zákazníkům přináší multiplatformní řešení pro snadnou tvorbu multimediálního webového obsahu postavené na základu Microsoft .NET. Silverlight 2 Beta obsahuje nové funkce, více než 40 nových ovládacích prvků a rozsáhlou knihovnu funkcí .NET. Spolu se zpřístupněním testovací verze oznámil Microsoft integraci technologie Silverlight do mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile a spolupráci se společností Nokia na zpřístupnění technologie Silverlight pro mobilní telefony řady S60 a S40 s operačním systémem Symbian a internetové tablety Nokia. Přístup k testovací verzi prostředí Silverlight 2 Beta a informacím o podpoře dalších zařízení lze získat na http://www.microsoft.com/silverlight.

Expression Studio 2 v beta verzi. Microsoft oznámil také uvolnění testovací verze vývojového prostředí Expression Studio 2 pro vývoj webových prezentací, které úzce spolupracuje s vývojovými nástroji Visual Studio. Klíčové vlastnosti nové verze zahrnují podporu jazyka PHP a technologie Silverlight v nástrojích Expression Web, Expression Blend, Expression Media Encoder a Expression Design. Pro usnadnění vývoje řešení s podporou technologie Silverlight zpřístupnil Microsoft také testovací verzi nástroje Expression Blend s označením 2.5 March 2008 Preview. Microsoft dále představil službu Expression Professional Subscription, která zahrnuje kompletní sadu nástrojů Expression Studio doplněnou o další programy za zvýhodněných podmínek. Přístup k nástrojům Expression Studio získají vývojáři na http://www.microsoft.com/expression.

Silverlight nastupuje
Přídavný modul Silverlight pro webové prohlížeče Internet Explorer, Firefox a Safari si denně stáhne v průměru 1,5 milionu uživatelů, kteří tak mohou využívat již několik tisíc aplikací postavených na této technologii. Podporu platformě Silverlight vyjádřilo svým vstupem do organizace Silverlight Partner Initiative již 85 významných poskytovatelů obsahu, internetových služeb, tvůrců webových prezentací a systémových integrátorů.


Komentáře