Microsoft: Symbian jako open source bude mít problémy

Společnost Microsoft čeká v souvislosti s transformací mobilní platformy Symbian v open source projekt řadu problémů. Podle Scotta Rockfelda, produktového manažera mobilního komunikačního byznysu Microsoftu, se tímto otevřením Symbian stane terčem stejných výzev, které obvykle provázejí všechny open source projekty.Společnost Microsoft čeká v souvislosti s transformací mobilní platformy Symbian v open source projekt řadu problémů. Podle Scotta Rockfelda, produktového manažera mobilního komunikačního byznysu Microsoftu, se tímto otevřením Symbian stane terčem stejných výzev, které obvykle provázejí všechny open source projekty.

Rockfeld tyto problémy shrnuje pod pojem fragmentace. Ta je podle něj špatná, neboť výrobci softwaru musí pak vytvářet řadu verzí svých aplikací a psát různé kódy pro odlišné operační systémy nebo dokonce různé kódy pro „stejné“ operační systémy.

Cílem Nokie je však opak a chce Symbian, jehož jádro používá platforma S60, rozšířená v mobilních přístrojích tohoto výrobce, posílit. Využívají jej ale i další výrobci jako LG Electronics a Samsung.

Microsoft proto vidí jinou cestu. Rockfeld říká, že otevřenost by měla být v tom, že kdokoliv může pro určitou platformu vytvářet libovolné aplikace, ale samotný operační systém zůstává stále chráněný a rozvíjený jednou firmou, jak je to v případě Windows Mobile od Microsoftu.

Rockfeld říká, že pokud někdo vytvoří aplikaci pro Windows Mobile, může si pak být jist, že poběží na všech (údajně 140 momentálně existujících) přístrojích s tímto systémem.
Nenechte si ujít:
Nokia je na špici vývoje smartphonů, tvrdí analýza

Windows Mobile 6.1 konečně uvedeny

Google odhaluje novou mobilní platformu

Nové mobilní technologie zásadně změní náš život!

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

To, že se na nový Symbian nebudou vztahovat žádné licenční poplatky podle Rockfelda nebude způsobovat tlak na Microsoft, aby cenu licencí snížil, neboť cena operačního systému je podle něj jen nepatrnou částí nákladů v ceně nového mobilního přístroje. Naopak otevřený kód může náklady zvyšovat, neboť to vyžaduje více vývojářské práce, více kustomizace a také je s tím spojeno větší riziko

Více informací o plánech Nokie lze najít v článku Nokia chce zamíchat trhem smartphonů, Symbian bude open source!


Komentáře