Microsoft: V ballot screenu je chyba preferující prohlížeč Chrome

V kódu ballot screenu je využit algoritmus, který má náhodně generovat pořadí prohlížečů pro výběr. Ve skutečnosti je ale preferován Chrome od Googlu.


Od 1. března se evropským zákazníkům, kteří mají jako výchozí prohlížeč Internet Explorer, začala distribuovat aktualizace, která zobrazí tzv. ballot screen. To je výsledek dohody Microsoftu s Evropskou komisí po stížnosti Opera Software na dominantní monopolní postavení Microsoftu na trhu. Pomocí ballot screenu se uživatelé dozví o existenci dalších prohlížečů a budou mít možnost si vybat a stáhnout ten, který chtějí používat. Pořadí pěti nejpoužívánějších prohlížečů má být generováno náhodně.

Rob Weir, IBM ODF Architect, zjistitl, že pořadí prohlížečů není v žádném případě generováno náhodně a je upředňostnován Google Chrome. Microsoftu se dle jeho slov nepodařilo vyvinout algoritmus pro náhodné generování pořadí a místo toho použil pole s porovnávací funkcí. „To je stejně naivní algoritmus, jako bubble sort. Vsadím se, že kdybychom zadali tento úkol 100 studentům prvního ročníku vysoké školy, alespoň jeden by se dopustil stejné chyby jako udělal Microsoft,“ prohlásil Weir.

Pokud tomu nevěříte, server DSL.sk otestoval náhodnost pořadí a z 10 000 měření se na první příčce umístil v téměř čtvrtině případů Google Chrome.

Weira dále překvapilo, že chyba nebyla dosud odhalena a dodal, že se podle něj nejedná se o selhání jednoho programátora nýbrž celého systému. Microsoft ani Evropská komise se zatím k případu nevyjádřila.Komentáře