Microsoft: HTML5 se nemůže rovnat s možnostmi Silverlightu

Ačkoliv Microsoft uznává důležitost HTML5, zdůraznil v tomto týdnu, že díky technologii Silverlight se možnosti internetu posouvají dále, než to umožňuje právě HTML5.


„Díky svým multimediálním nástrojům se HTML5 sice dostalo do popředí pozornosti, nicméně potenciál Silverlightu je stále velký,“ uvedl na svém blogu Brad Becker z Microsoftu. Účelem technologie Silverlight podle něj navíc nikdy nebylo nahradit HTML, ale pouze nabídnout věci, které HTML (a jiné technologie) nenabízí. Přítomnost Silverlightu je prý důležitá zejména pro vývojáře a Microsoft je tak odhodlaný v jeho vývoji i nadále pokračovat. Pouze se zaměří na oblasti, v nichž HTML nemůže nabídnout dostatečné řešení.

Takových oblastí je podle Beckera hned několik. „Mediální nástroje Silverlightu jsou mnohem dále než nástroje HTML5. Navíc je zajištěna jejich funkčnost nejen v současných, ale i budoucích verzích prohlížečů,“ říká Becker. Velký rozdíl prý panuje především oblastech jako jsou HD video, 3D a kvalita streamovaného obsahu.

„Nejde jen o plané řeči. Microsoft do věcí kolem HTML již investoval mnoho prostředků. Ať už jde SharePoint, Internet Explorer či ASP.Net. My navíc věříme, že se HTML5 stane všudypřítomným stejně jako tomu je dnes u HTML 4.01,“ uvádí Becker. Microsoft se již dříve zavázal podporovat HTML5 ve svém prohlížeči Internet Explorer 9. Společnost také usiluje o zajištění vzájemné kompatibility HTML5 a CSS 3.

„Aby se HTML5 opravdu rozšířilo, bude muset nejprve dojít k stabilizaci jeho specifikací. U všech prohlížečů k tomu musí dojít stejným způsobem a než si nové verze prohlížečů stáhne více jak miliarda uživatelů, to také nějakou dobu potrvá. Proč tedy čekat tak dlouho, když je tu Silverlight, který bezchybně funguje na všech prohlížečích a operačních systémech,“ ptá se Becker.Komentáře