Mozilla chce podobně jako Microsoft omezit sledování uživatelů

Čtvrtá verze prohlížeče Firefox bude po vzoru IE9 obsahovat nástroj, který uživatelům umožní blokovat získávání citlivých údajů webovými stránkami.


„Technologie, která by podporovala něco jako tlačítko ‘Blokovat sledování‘, je potřeba, a my chceme její vývoj dokončit ještě v první polovině příštího roku,“ řekl Gary Kovacs, generální ředitel Mozily. Uživatel by podle něj měl dostat možnost plně kontrolovat tok svých dat na internetu.

Kovacs uznává, že vyřešit tento složitý problém tak, aby vedl k plné spokojenosti jak běžných uživatelů, tak i inzerentů, nebude lehké. Ochrana osobních dat je ale prý na prvním místě. V praxi má nástroj vypadat tak, že uživatel bude moci vytvořit seznam webových stránek, kterým zakáže získávat jakákoliv osobní data a současně zamezí zobrazování obsahu třetích stran.

Mozilla se inspiruje u Microsoftu, který s podobným projektem pro svůj Internet Explorer 9 přišel před dvěma týdny (více viz článek IE9 má omezit sledování aktivit uživatelů na webu). Softwarový gigant tím částečně reagoval i na výzvu americké Federální obchodní komise, která oznámila, že by bylo vhodné vytvořit jakýsi „do not track“, který by se tak navázal na podobnou službou pro telefony, jež slouží k udržení čísel z dosahu telemarketingových firem. Nová funkce by se měla poprvé objevit v RC (kandidát na vydání) verzi IE9 počátkem roku 2011.Komentáře