Mozilla chce rozšířit Firefox o sociální funkce

Pomocí nového sociálního doplňku s názvem F1 chce Mozilla udělat z Firefoxu sociální prohlížeč, ne nepodobný např. nedávno uvedenému RockMeltu.


I když načasování uvedení sociálního doplňku F1 pro Firefox může připadat někomu podezřelé, neboť jeho první veřejná verze byla uvolněna jen několik dní po té, co byla představena beta verze prohlížeče RockMelt (viz článek Nový sociální prohlížeč Rockmelt přichází), jenž klade důraz právě na možnost rychlého přístupu do sociálních sítí přímo z rozhraní browseru. Funkcionalita je ovšem u první verze doplňku zatím jen velmi strohá.

F1 je projekt, oficiálně zaštiťovaný společností Mozilla a je vyvíjen v jejích laboratořích. Na webu http://f1.mozillamessaging.com/ je již k dispozici video, které představuje, jak tento doplněk funguje a také je zde k dispozici ke stažení verze 0.71 tohoto plug-inu, která funguje s prohlížeči Firefox 3.6 a novějšími.

Na rozdíl od RockMeltu, který je přímo koncipován „na míru“ již existujícím sociálním sítím, má být F1 univerzálnějším a také podoba přídavného doplňku, kterou Mozilla preferuje pro rozšiřování svého prohlížeče, dává uživatelům na výběr, zda tuto funkcionalitu chtějí využít či nikoliv. Úkolem doplňku F1 je umožnit sdílení webových odkazů a jakmile je nainstalován, přidá ikonu do pravého horního rohu programu, která po prokliknutí odhalí novou nástrojovou lištu s tlačítky pro poslání linku stránky, na které se právě nacházíte, přes Twitter, Facebook či Gmail. Další služby mají postupně přibývat a postupně by se funkcionalita sociálního doplňku měla rozšiřovat. V nástrojové liště je k dispozici i tlačítko pro přidání popisu linku, který chcete poslat na sociální síť a dalších detailů, pokud jsou potřeba. F1 spolupracuje také s adresářem kontaktů v Gmailu.

Podle komentátorů je F1 vhodnější díky svojí flexibilitě pro měnící se svět sociálních sítí, než celý prohlížeč, který by svým vývojem obtížněji reagoval na změny ve světě sociálních sítích. Samozřejmě je jasné, že F1 je mnohonásobně méně vyvinutý, než RockMelt, ale někomu tato limitovaná funkcionalita může pro jeho účely vyhovovat a pro příznivce Firefoxu se jedná o zajímavé rozšíření, pro které by jinak museli zajít ke konkurenci…Komentáře