Mozilla díky Firefoxu 3.0 posiluje, Opera stagnuje

Vypuštění prohlížeče Firefox 3.0 v minulém týdnu pomohlo Mozille zvýšit svůj podíl na trhu prohlížečů na úkor konkurenčního Internet Exploreru od Microsoftu a Safari od Apple. Potvrdila to společnost Net Applications, která se zabývá měřením podílu jednotlivých browserů na globálním trhu. Naopak Opera si v posledních dnech příliš nepolepšila ani díky výrazně inovované verzi 9.5.Vypuštění prohlížeče Firefox 3.0 v minulém týdnu pomohlo Mozille zvýšit svůj podíl na trhu prohlížečů na úkor konkurenčního Internet Exploreru od Microsoftu a Safari od Apple. Potvrdila to společnost Net Applications, která se zabývá měřením podílu jednotlivých browserů na globálním trhu. Naopak Opera si v posledních dnech příliš nepolepšila ani díky výrazně inovované verzi 9.5.

Podíl všech verzí Firefoxu činil ke konci minulého týdne dohromady 19,17 %, což je oproti květnovým 18,41 % výraznější nárůst, než bývá za podobnou dobu obvyklé, nicméně v tomto případe se nejedná o nic nečekaného. Informaci potvrdil Vince Vizzaccaro, výkonný ředitel Net Application, který na začátku června predikoval, že během července se Firefoxu pravděpodobně podaří prolomit 20% hranici podílu na trhu.

Podle výzkumu Net Application došlo oproti květnu u Internet Exploreru k poklesu o 0,8 % na 72,95 %. Také Safari od Apple snížilo svůj podíl, i když jen o 0,1 % na 6,15 %. Opera, která přišla v týdnu před vydáním finálního Firefoxu 3.0 s verzí 9.5 svého prohlížeče si pak polepšila o nepatrných 0,04 % a její podíl je nyní 0,75 %, což značí, že ani nová verze Opery žádnou revoluci nezpůsobila.

Vizzaccaro však říká, že čísla ohledně Firefoxu mohou být mírně zkreslená, neboť mohou zahrnovat uživatele, kteří nejprve používali Firefox 2.0, ale pak jej aktualizovali na verzi 3.0 a díky tomu byli započítaní do statistiky dvakrát. Podle něj proto bude trvat ještě několik týdnů, než se situace ustálí a bude možné si udělat přesný obrázek o podílu Firefoxu na trhu webových browserů. Podobná situace se pak může týkat i výsledků Opery.

Společnost Net Application získává své údaje ze sledování provozu na zhruba 40 000 websitech, které monitoruje pro své klienty. Co se týká počtu stažení Firefoxu 3.0, společnost Mozilla v pondělí v 1 hodinu odpoledne (EDT) ohlásila, že bylo již staženo 17,9 milionů jeho kopií.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Opera 9.5 přináší vyšší rychlost i nové funkce

Firefox má téměř třicetiprocentní podíl na evropském trhu

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Pět věcí, kterými vás nadchne Internet Explorer 8.0


Odkaz na stažení Firefoxu 3.0 a další informace o jeho vydání lze najít v článku Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Zdroj: Computerworld.comKomentáře