Mozilla pracuje na vlastním PDF prohlížeči

Čtení PDF souborů přímo ve Firefoxu má probíhat prostřednictvím HTML5 a JavaScriptu.


„PDF prohlížeč by se ve Firefoxu mohl objevit během tří měsíců,“ prozradil výzkumník Mozilly Andreas Gal. Pokud společnost dodrží svůj plán, mohl by se Firefox stát teprve druhým velkým prohlížečem, který nabídne vlastní nástroj pro čtení PDF. Tím prvním je Chrome od Googlu, který však k tomuto účelu používá API, zatímco řešení Mozilly bude spoléhat výhradně na standardy HTML5 a JavaScript.

Podle Gala je tento způsob bezpečnější. „Tradiční přístup k renderování PDF v prohlížeči spočívá v používání nativního pluginu, ať už Adobe PDF Readeru nebo jiného komerčního či open source prohlížeče,“ píše Gal na svém blogu. Z bezpečnostního hlediska ale nejde o úplně nejlepší řešení. Třeba Chrome má prý nějaké problémy se sandboxem, který uživatele chrání před škodlivými kódy. Naproti tomu u HTML5 implementace podle Gala nic takového nehrozí.

Čísla ostatně mluví za vše. Prohlížeč Adobe Reader, který používá například Internet Explorer, byl v tomto roce již pětkrát aktualizován kvůli objevení a často i zneužití několika zranitelností. Tři z těchto aktualizací navíc byly vydány tzv. out of band, šlo tedy o nouzové opravy.

Mozilla chtěla svůj PDF prohlížeč původně nabízet jako rozšíření pro Firefox, ale nyní je hlavním záměrem společnosti jej přímo zabudovat. Open source projekt zatím nese označení pdf.js a podle Gala se Mozilla nebrání jeho využití i v jiných prohlížečích či aplikacích.Komentáře