Mozilla představila Firefox pro Windows 8

Mozilla minulý týden představila první veřejnou ukázkovou verzi prohlížeče Firefox, která byla vytvořena přímo pro operační systém Windows 8, a to i jeho dotykovou verzi.

Mozilla představila Firefox pro Windows 8


Mozilla plánuje vydat finální verzi aplikace Firefox určenou pro dotykové rozhraní Windows 8, stejně jako desktopovou aplikaci pro tento operační systém, v lednu 2013. Produktový manažer Mozilly Asa Dotzler oznámil vydání preview verze ve čtvrtek v krátkém příspěvku na oficiální blog. „V následujících týdnech a měsících budeme přidávat další funkce, přizpůsobovat prohlížeč více Windows 8, vylepšovat výkon a odezvu aplikace a dokončovat všechny nezbytné kroky, aby finální verze Firefoxu pro Windows 8 byla co možná nejlepší,“ napsal Dotzler. Uživatelé, kteří mají nainstalovány Windows 8 RTM (release to manufacturing), což je finální verze kódu předtím, než Microsoft začal svůj OS v polovině srpna distribuovat partnerům, si mohou stáhnout a nainstalovat novou verzi Firefoxu z alfa-kanálu, který Mozilla označuje jako „Nightly build“.

firefox-metro

Mozilla zahájila vývoj Firefoxu pro Windows 8 minulý rok na jaře, Google začal pracovat na své vlastní verzi prohlížeče pro nový OS o měsíc později. Alfa verze Firefoxu 18 má být dokončena příští týden, betaverze pak v listopadu a finální verze by měla spatřit světlo světa 9. ledna 2013. Vývoj dotykové verze Firefoxu však nabral drobné zpoždění. Jak uvedl sám Dotzler, vývojáři ještě nedávno nevěřili, že dotyková verze Firefoxu pro Windows 8 se v tomto roce dostane dále než do stavu betaverze. Microsoft vydá Windows 8 25. října během několikahodinové představovací akce a jako upgrade jej začne prodávat již následující den. Šestadvacátého října výrobci počítačů také začnou prodávat PC s předinstalovanými Windows 8.

Vývojáři však podle všeho mají problémy s vývojem prohlížečů pro ořezanou dotykovou verzi Windows 8 určenou pro tablety (Windows RT). Podle Dotzlera spočívá hlavní problém v tom, že na rozdíl od Windows 8 mají přístup do útrob systému (tedy třeba k API) u Windows RT pouze vývojáři Microsoftu. Mozilla proto již v květnu tohoto roku nařkla Microsoft z nesoutěžního chování - americký gigant údajně blokuje vývojáře třetích stran, aby mohli vytvářet efektivní prohlížeče srovnatelné s Internet Explorerem 10. Takže i když Firefox bude na Windows RT fungovat, s největší pravděpodobností bude například při vykreslování JavaScriptu pomalejší než IE10.

Google podle všeho vydá svou vlastní verzi prohlížeče Chrome pro Windows 8 již příští měsíc. Stojí za to podotknout, že na dnešek má Mozilla naplánováno vydání šestnácté verze Firefoxu, která je určena pro Windows 7 a nižší.

Úvodní foto: © Mozilla Foundation


Komentáře