Mozilla představila první telefony s Firefox OS

Společnost zveřejnila detaily o prvních chytrých telefonech s vlastním operačním systémem Firefox OS.

Mozilla představila první telefony s Firefox OS


Výrobu dvou nových smartphonů bude mít na starost malá španělská společnost Geeksphone a v obou případech půjde o zařízení určená především pro potřeby vývojářů pro mobilní platformu Firefox. Takové je hlavní sdělení představitelů organizace Mozilla Foundation.

Nové telefony nesou kódové označení Keon a Peak. Slabším z této dvojice má být Keon, který bude opatřen 3,5palcovým displejem, 3 Mpix foťákem a méně výkonným procesorem Snapdragon S1 od Qualcommu. Peak naproti tomu dostane 4,3palcovou obrazovku, foťák s rozlišením 8 Mpix a silnější Snapdragon S4.

K dispozici by nové smartphony měly být již během příštího měsíce, Geeksphone však zatím neprozradil jejich pořizovací ceny. Pokud se ale telefony dostanou do volného prodeje, půjde prý o výrazně levnější alternativy s tím, že cílovou skupinou zřejmě budou hlavně obyvatelé rozvojových zemí.

Samotný operační systém Firefox je postaven na webovém programovacím jazyce HTML5. Hlavní konkurenční výhodou nového systému má být jeho naprostá otevřenost, kterou prý ocení zejména vývojáři mobilních aplikací.

Na druhou stranu si Mozilla pro uvedení vlastní mobilní platformy nevybrala zrovna nejlepší období. Firefox OS bude muset čelit přílivu stejně ambiciózních nováčků, kterými jsou operační systémy Blackberry 10, Ubuntu, Tizen nebo Sailfish. Všichni jmenovaní chtějí na trh s chytrými telefony vstoupit ještě v tomto roce a poměřit své síly se současnými lídry v podobě systémů Android, iOS aWindows Phone. Nemusíte být zrovna analytikem, abyste poznali, že na mobilním trhu bude trochu těsno.

Pokud se však Firefox OS ve velké konkurenci prosadí, výrazně by to přispělo k přijetí HTML5 a vývoji příslušných aplikací, které by pak díky jejich povaze mělo být možné spustit na jakémkoliv jiném chytrém telefonu. Část odborné veřejnosti nicméně tento jazyk považuje za nedodělaný, pokud je řeč právě o smartphonech, a nativní aplikace označuje za lepší variantu.

Úvodní foto: © Geeksphone


Komentáře