Mozilla rozšiřuje kontrolu zastaralých doplňků i pro konkurenční prohlížeče

Kontrolovat zastaralé a zranitelné doplňky pomocí nástroje od Mozilly mohou nově i uživatelé Internet Exploreru, Chrome, Safari a Opery.


Mozilla podle dostupných informací dokončila vývoj nástroje, který bude moci kontrolovat aktuálnost add-onů i v konkurenčních prohlížečích. Dosud byla tato funkcionalita dostupná jen pro uživatele Firefoxu. Kontrolovány budou takové doplňky, jako je Flash od Adobe nebo QuickTime od Applu, jež jsou častým terčem útoků a podporovány mají být konkrétně prohlížeče Chrome 4, Opera 10.5, Safari 4 a Internet Explorer ve verzích 7.0 a 8.0.

Mozilla již spustila pokusy s kontrolou doplňků v různých prohlížečích během úterý, i když se zatím jednalo o zkušební provoz. Zastaralé doplňky, které přinášejí možná bezpečnostní rizika, jsou (v angličtině) označeny značkou pro aktualizaci „Update“, zatímco ty vyhovující jsou labelizovány jako aktuální – „Up to Date“, případně pokud je jejich stav neznámý, tak se i nich objeví nápis „Research“ (podle našich zkušeností se tento nápis objevuje u poměrně velkého množství testovaných doplňků, takže v tomto směru má Mozilla stále ještě na čem pracovat). Ve finální verzi nástroje pak přibudou ještě varianty „Maybe Outdated“ a „Maybe Vunreable“. Stránka, kontrolující aktuálnost doplňků, je dostupná z adresy:
http://www.mozilla.com/plugincheck/

Původně Mozilla pomocí zmíněného nástroje kontrolovala jen aktuálnost doplňku Flash od Adobe, který patří mezi nejpopulárnější, ale současně i nejkritičtější co do bezpečnosti. Postupně ovšem seznam rozšířila a integrovala tento nástroj i přímo do Firefoxu 3.6, jenž byl uveden letos v lednu.

Cílem je znemožnit útoky na uživatele prostřednictvím doplňků, které často zůstávají neaktualizovány, i když uživatel pravidelně inovuje svůj browser. Rozšíření této služby i pro majitele konkurenčních prohlížečů je snahou prioritizovat jejich bezpečnost i na úkor války, která mezi výrobci browserů poslední roky zuří.Komentáře