Mozilla uvolnila Firefox 3.1 beta 1 ke stažení

Společnost Mozilla tento týden uvolnila první betaverzi Firefoxu 3.1 pro širší veřejnost, ovšem bez zapnutého JavaScript enginu TraceMonkey. Druhá betaverze by měla podle aktuálního plánu následovat v polovině listopadu. Jestli se dočkáme finální verze Firefoxu 3.1 do konce roku zatím není jisté.Společnost Mozilla tento týden uvolnila první betaverzi Firefoxu 3.1 pro širší veřejnost, ovšem bez zapnutého JavaScript enginu TraceMonkey. Druhá betaverze by měla podle aktuálního plánu následovat v polovině listopadu. Jestli se dočkáme finální verze Firefoxu 3.1 do konce roku zatím není jisté.

V první řadě je třeba zdůraznit, že první betaverze Firefoxu 3.1 je určena především pro testování vývojáři a pro získání zpětné vazby od členů komunity. Obsahuje řadu nových prvků, jež mají napomoci zvýšení výkonu, rychlosti a kompatibility webu. Mezi ty často uváděné patří podpora pro „audio“ a „video“ HTML tagy, vylepšené vyhledávání pomocí adresního řádku nebo přidání nové zkratky, která umožňuje při přepínání panelů zobrazit jejich náhled. Další změny zahrnují lepší podporu webových standardů a podporu nových webových technologií včetně offline aplikací.

V posledním týdnu vzbudilo velkou pozornost také nové API (application programming interface) Mozilly, které využívá služeb třetích stran k lokalizaci uživatele a tyto informace poskytuje webovým stránkám a službám. Ačkoli je Geode zatím pouze ve fázi zkušebního doplňku pro Firefox 3, Mozilla plánuje zahrnutí odpovídajících funkčností již do beta verzí Firefoxu 3.1 a alfa verze mobilního Fennecu. Služba už na experimentální bázi funguje pro Wi-Fi a je prý možné lokalizovat jakýkoliv počítač, který využívá tento druh připojení. Více informací se dočtete zde. http://labs.mozilla.com/2008/10/introducing-geode/

Nejvíce však asi překvapilo, že Mozilla v první betaverzi Firefoxu nespustila svůj nový JavaScript engine TraceMonkey. Defaultní hodnota je stále nastavena na off. První informace o TraceMonkey enginu se objevily již na konci srpna. Asi největší očekávání uživatelů vzbuzovala až 40-ti násobně zvýšená rychlost renderingu oproti staršímu enginu, který používá Firefox 3.0. Zástupci Mozilly se prozatím nevyjádřili, proč nedošlo ke spuštění nového enginu v první betaverzi, ačkoli vývojáři jej již měli k dispozici k testování. Nicméně po změně nastavení lze spustit TraceMonkey manuálně.

Mozilla měla zřejmě původně v plánu kvůli urychlení vývoje Firefoxu 3.1 uvolnit pouze jednu betaverzi, ale nedávno přidala do kalendáře druhou a několik dalších týdnů vývoje. Teprve minulý týden se vyřešilo, co bude součástí Firefox 3.1 beta 2. Můžeme očekávat několik dalších novinek. Podle aktuálního plánu bude kód druhé betaverze „zmražen“ 4. listopadu a beta 2 bude uvolněna týden nebo dva poté. Jak už jsem napsal v úvodu, vypuštění finální verze Firefoxu 3.1 není ještě pevně stanoveno, ale stále se hovoří o konci letošního nebo začátku příštího roku.

Nejasnosti ohledně vypuštění finální verze mohou souviset se silným tlakem konkurenčního prostředí a s přidáváním nových funkčností takzvaně na poslední chvíli. Náhlé změny plánu mohou zajistit dostatečný technologický náskok v době uvedení nové verze prohlížeče. Vždyť nedávno uvedená Opera 9.6 obsahuje funkce, z nichž některé Firefox integruje až nyní, a ani za rychlost odezvy by se tento běžně poněkud opomíjený prohlížeč ve srovnání s Firefoxem 3.0 nemusel stydět.

Ke stažení je nová betaverze Firefoxu 3.1 tradičně ze stránek Mozilly ve verzi pro Windows, Linux a Mac OS ve více než 35 jazycích.


Komentáře