Mozilla vydala Firefox 3.1 v další testovací verzi

V pátek byla vypuštěna testovací verze open source prohlížeče Firefox 3.1 alfa 2, která přidává novou podporu videa a zrychlující některé operace v JavaScriptu.V pátek byla vypuštěna testovací verze open source prohlížeče Firefox 3.1 alfa 2, která přidává novou podporu videa a zrychlující některé operace v JavaScriptu.

Firefox 3.1 alfa 2 má kódový název Shiretoko a bude poslední v krátké alfa sérii Firefoxu 3.1, neboť Mozilla již připravuje vypuštění první beta verze na příští měsíc.

Mezi vylepšení patří podpora nových elementů videa (jedná se o podporu video tagů, která je součástí standardu HTML 5 a kterou nedávno přidala firma Apple do svého prohlížeče Safari, a kterou také podporuje Internet Explorer 8.0 beta 2 od Microsoftu i Chrome od Googlu), dále pak údajně další zvýšení výkonu prohlížeče, rozšířená podpora CSS 2.1 a 3.0 a také možnost využívat funkci „drag and drop“ mezi okny.

Současně Mozilla také prohlásila, že její JavaScriptový engine nazvaný TraceMonkey je údajně o 28 % rychlejší, než engine V8, který je obsažen v nedávno vypuštěném prohlížeči Chrome od Googlu. TraceMonkey bude zpřístupněn ovšem až v první beta verzi Firefoxu 3.1, neboť v alfa verzích je vypnutý a jediná možnost, jak jej otestovat už nyní, je využít takzvané „noční verze“ Firefoxu, které jsou dostupné ke stažení na stránkách Mozilly.

Mozilla zatím odmítá upřesnit, kdy plánuje vypustit finální verzi Firefoxu 3.1 na trh a stále se drží orientačního termínu mezi koncem roku 2008 a začátkem roku 2009, nicméně pravděpodobnější se stává druhá zmíněná varianta, neboť díky vypuštění první beta verze v říjnu dojde ke zdržení o tři týdny oproti původním plánům, kdy měla být vydána ještě v září.

Firefox 3.1 alfa 2 je k dispozici ke stažení pro Windows, Mac OS X a Linux ze stránek Mozilly.

Českou verzi by jste ale zatím hledali marně, na tu bude potřeba počkat si až do vydání první beta verze.


Komentáře