Mozilla vypustila prohlížeč Fennec i pro PC a Mac

Nedávno jsem informovali o tom, že společnost Mozilla plánuje vydat první alfa verzi svého mobilního prohlížeče nazvaného Fennec, který ovšem bude určený jen pro softwarovou platformu OS2008 (Maemo), kterou používají internetové tablety Nokia N810. Nicméně pro získání širší zpětné vazby se Mozilla uchýlila k neobvyklému kroku a vypustila tento mobilní browser i ve verzi pro běžné desktopy.Nedávno jsem informovali o tom, že společnost Mozilla plánuje vydat první alfa verzi svého mobilního prohlížeče nazvaného Fennec, který ovšem bude určený jen pro softwarovou platformu OS2008 (Maemo), kterou používají internetové tablety Nokia N810. Nicméně pro získání širší zpětné vazby se Mozilla uchýlila k neobvyklému kroku a vypustila tento mobilní browser i ve verzi pro běžné desktopy.

Ze stránek Mozilly věnovaných prohlížeči Fennec je možné konkrétně stáhnout verzi alfa 1 pro Windows, Mac OS a Linux (a samozřejmě i pro Nokii N810), i když zatím jsou všechny dostupné jen v angličtině. Fennec pro Windows má délku 8,8 MB a není potřeba ho ani nijak instalovat (proto není nutné mít obavu např. z rozhození stávající konfigurace Firefoxu), jen stačí jednoduše rozbalit stažený ZIP archiv a spustit soubor fennec.exe.

Co se týká jména Fennec (česky fenek), které vyvolalo mezi uživateli řadu otázek, jedná se o malou pouštní lišku (Fennec Fox), která žije na Sahaře a pozná se podle nápadně velkých uší. Tomu odpovídá i logo nového prohlížeče, které má asociovat jak určitou odlišnost od Firefoxu, tak současně i spřízněnost s ním.

Nový mobilní prohlížeč je postaven na stejném enginu Gecko jako právě vyvíjený Firefox 3.1, jehož první beta verze byla vypuštěna minulý týden. Nicméně po spuštění fenka budete možná překvapeni velmi odlišným designem (screenshot z úvodní obrazovky najdete na konci článku), který je přizpůsobený mobilním přístrojům i změnami v ovládání.

Mozilla tuto verzi označuje jako ranou vývojářskou a určenou pouze pro testovací účely, což je typický popis všech pre-beta edic. Nicméně Mark Finkle, propagátor platforem Mozilly, říká, že společnost se bude snažit získat zpětnou vazbu od co největšího množství uživatelů (informace o tom, jak nahlásit objevené chyby, jsou k dispozici na stejné stránce jako odkaz ke stažení, takže se testování můžete zúčastnit i vy). Finkle dále dodává, že vydání verzí prohlížeče Fennec i pro běžné počítače je jediným krokem, jak si získat širokou zpětnou vazbu a podnítit vývojáře k tvorbě doplňků, neboť omezení na přístroje Nokia N810 nebo případná nutnost použít emulátor by tyto aktivity značně redukovala.
Nenechte si ujít:
Mozilla experimentuje se vzhledem a novými funkcemi Firefoxu

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Mozilla vydala nové verze Firefoxu 3.0 i 2.0

Opera 9.5 je k dispozici už i v mobilní verzi

Mobilní prohlížeče Safari a Opera jsou zranitelnější

Nokina N810 není klasický mobilní telefon, ale spíše malý počítač určený pro surfování na internetu, podobný v řadě rysů iPodu Touch od Applu. Jeho operační systém Maemo je pak založen na Debian Linuxu. V současnosti je ve vývoji i Fennec pro operační systém Windows Mobile od Microsoftu, ale stále není ještě připraven pro veřejné testování.

Co se týká funkcí, podporuje Fennec dotykový displej, manažer hesel či blokování pop-up oken a i přes odlišný design přináší interface známý z Firefoxu a také navigační lištu známou z jeho většího bratra. V dalších verzích je plánována i implementace rychlého JavaScript enginu nazvaného TraceMonkey či podpora geolokace.


Screenshot z prohlížeče Fennec pod Windows.


Komentáře