Mozilla zastavila Firefox Modern čtyři dny před vydáním

Společnost oznámila výrazný útlum vývoje verze webového prohlížeče Firefox s podporou nového rozhraní Modern systému Windows 8.

Mozilla zastavila Firefox Modern čtyři dny před vydáním


Mozilla tuto zprávu zveřejnila pouhé čtyři dny před plánovaným uvedením finální verze prohlížeče pro dotykové rozhraní. Nyní hrozí, že dva roky vývoje skončí slepou, přinejlepším výrazně zúženou, uličkou.

Firefox pro dotykové ovládání Windows 8 byl vytvořen jako řešení optimalizované pro moderní rozhraní tohoto systému (dříve označované jako Metro). Podporoval „živá“ okna na ploše OS, spolupráci s dalšími aplikacemi rozhraní Modern a pokročilé funkce snímačů. Mozilla původně předpokládala vydání finální verze na 18. března tohoto roku. Společnost ovšem nyní tvrdí, že se jí pro tuto verzi prohlížeče nepodařilo přilákat dostatek pozornosti uživatelů, a proto se domnívá, že nemá smysl ji dál oficiálně podporovat. Je zřejmé, že toto rozhodnutí nepřímo poukazuje na pomalý nástup Windows 8, které se Microsoftu nedaří prodávat v dostatečném množství. A velké procento uživatelů nejnovější verze Windows navíc používá standardní prostředí pracovní plochy.

„Monitorujeme popularitu moderního rozhraní. Výsledný obrázek, který jsme si vytvořili, není příliš potěšující. Každý den sledujeme, jak si miliony lidí stahují vývojové verze Firefoxu, verzi pro rozhraní Metro si ale nestahuje ani 1000 zájemců denně,“ prozradil Jonathan Nightingale, viceprezident pro vývoj Firefoxu.

Podle něj tak nízké hodnoty nemohou postačovat k dostatečnému otestování všech funkcí. Nightingale také poznamenal, že vzhledem k malé uživatelské základně bude velmi obtížné shromažďovat údaje o chybách, což by mohlo zvyšovat rizika uživatelů této varianty prohlížeče. Dalším problémem podle něj je, že každá verze prohlížeče vyžaduje vlastní tým vývojářů a specialistů podpory, což by bylo vzhledem k očekávanému počtu uživatelů Firefoxu pro dotykové ovládání v podstatě plýtvání zdroji. Nightingale poznamenal, že zdrojový kód vytvořený pro Firefox Metro nebude „odložen do šuplíku“, ale bude použit pro další projekty.

Mozilla oznámila zahájení vývoje Firefoxu pro moderní rozhraní v březnu 2012. Zkušební verze se objevila v říjnu 2012 – několik týdnů před vydáním systému Windows 8. Tehdy zástupci Mozilla předpokládali, že finální verze bude k dispozici v lednu 2013.

 Komentáře