MWC: Co vám možná uniklo, ale nemělo by...

Nebudily takový rozruch, přesto ale rozhodně stojí za pozornost. AI v Messages, možný konec hesel, 1TB MicroSD nebo smartphone s 4K displejem.

MWC: Co vám možná uniklo, ale nemělo by...


V záplavě zpráv o skládacích novinkách Huawei Mate X a Samsung Galaxy Fold, které patří k hlavním tahákům letošního MWC, se snadno ztratí méně promované novinky. Často však poměrně zásadní. Pojďme si jich pár shrnout.

 

Google Assistant bude k dispozici v Messages

Když Google v roce 2016 představil komunikátor Allo, jeho jednoznačnou předností byla integrace Google Assistanta. Teď, když už začínají být jeho dny pomalu sečteny (podpora končí teď v březnu), integruje Google některé jeho funkce do androidovských Messages.

Firma na MWC oznámila, že Messages začnou brzy využívat AI, díky které budou schopné nabízet „chytré odpovědi“ (ačkoliv zatím jen v anglojazyčné verz).

 

Hesla možná brzy zastarají

Zabezpečení Androidu je silnější s každou další aktualizací, ta největší novinka si však nežádá pravidelné patchování. Konsorcium FIDO Alliance uvedlo, že telefony s Androidem (až od verze Nougat), mají certifikaci FIDO2, tedy že mohou využívat čtečku otisků prstů nebo bezpečnostní klávesy FIDO pro bezpečný bezheslový přístup k podporovaným stránkám a aplikacím.

Přihlášení do oblíbených stránek a služeb tak bude jednodušší a bezpečnější. Odpadne potvrzování prostřednictvím SMS zpráv, jakož i nutnost pamatování si složitých hesel.

 

Jednoterabajtové úložiště pro váš telefone

Smartphone Samsung Galaxy S10x možná nabídne 1TB úložného prostoru už v základu, co kdybychom vám však řekli, že tuhle kapacitu budete moct ještě zdvojnásobit? SanDisk a Micron oznámili 1TB MicroSD karty s rychlostí čtení 160, respektive 100 Mbps.

Do prodeje se dostanou v dubnu, a jak se dá čekat, nejlevnější zrovna nebudou – jejich cena má startovat na 450 dolarech, tedy v přepočtu víc než 10 tisících korunách.

 

Přichází Google Fi 5G

Vyhnout se letos v Barceloně tématu 5G bylo nemožné, bylo všudypřítomné. Google jej spojil s projektem Fi, virtuálním operátorem, který prý bude 5G, jakmile bude k dispozici, plně podporovat.

Má to však háček: bude jej sice podporovat, ovšem jen v telefonech kompatibilních se službou Sprint 5G, které jsou zároveň tzv. Designed for Fi. Takových telefonů je však jen minimum, takže většina uživatelů Fi bude stejně odkázána jen na LTE.

 

4K displeje konečně v kapse

Displeje prémiových telefonů jsou už nějakou dobu na špičkové úrovni, Sony však na MWC představila ten nejlepší z nejlepších: Xperia 1, první smartphone s 4K OLED displejem s poměrem stran 21:9, tzv. CinemaWide a rozlišením 3840x1644 pixelů.

Xperia 1 slibuje sledování filmů a seriálů v profesionálně přesných barvách, výjimečné fotografie i filmový zvuk Dolby Atmos. Do prodeje půjde na konci jara.

Úvodní foto: Adam Patrick Murray, IDG


Komentáře