NASA migruje služby včetně webu na cloud

Americký úřad NASA během 22 týdnů přestěhoval 65 aplikací i svou hlavní webovou stránku NASA.gov na cloud. A to je teprve začátek.

NASA migruje služby včetně webu na cloud


První kolo migrace bylo dokončena v rámci opravdu krátkého časového období a podle šéfky webových služeb NASA ta správná zábava teprve začíná. „Důležité je, že jsme se za uplynulých osmnáct měsíců mnoho dozvěděli,“ uvedla vedoucí webových služeb NASA Roopangi Kadakiaová. „Teď už víme, jak aplikace správně optimalizovat. O cloudu lze přemýšlet celou řadou způsobů. S našimi zkušenostmi tak nyní můžeme vytvořit účinnou strategii, díky které budete mít kdykoli a kdekoli lepší přístup k informacím.“ Kadakiaová a její tým začali pracovat na této rozsáhlé migraci na cloud v březnu 2013. Nejprve přesunuli na vzdálené servery 65 aplikací včetně technické sítě NASA a webových stránek týkajících se vědy a výzkumu.

Podle Raje Ananthanpillaie, šéfa společnosti InfoZen, který NASA s celým cloudovým projektem pomáhá, je celý přesun velmi komplexní. „Všichni naši lidé si po splnění tohoto úkolu zaslouží dlouhou dovolenou,“ uvedl Ananthanpillai. „Bylo to velmi zajímavé, něco jako kdybychom měnili pneumatiky u jedoucího automobilu. Nemůžete jednoduše celou infrastrukturu NASA vzít a umístit ji na cloud. Nemůžete říct: Tyhle služby prostě nebudou nějakou dobu dostupné.“ O téměř rok a půl později NASA přesunul na cloud okolo 110 aplikací a webových stránek a již nyní tak jde o jeden z největších přesunů systémů americké vládní agentury na cloud. Pravdou však je, že NASA ani zdaleka neskončil – organizace má 1500 webových stránek a 2000 intranetů, extranetů a aplikací.

Přesun aplikací pokračuje, cíl je do konce roku přesunout dalších 20 až 30 aplikací. I když NASA zvolil cloudovou nabídku od Amazonu, určité aplikace nemohou být volně dostupné. Úřad má asi desítku „citlivých“ aplikací – typu technických sítí, v nichž je 3 – 5 milionů dokumentů – v oddělené sekci AWS cloudu s názvem GovCloud. Ta je určena pro státní subjekty a podléhá specifickému dohledu státní správy. „Díky Amazonu ušetříme roční náklady ve výši 40 % jen na údržbě a správě. Nemusíme dělat vůbec nic a hned na začátku ušetříme 40 %,“ uvedla Kadakiaová. Na cloud zatím nebyly přesunuty žádné utajované informace ani aplikace, které podporují vesmírné stanice. Podle Kadakiaové bylo největším problémem to, že řada aplikací běžela na zastaralých systémech. „Některé systémy byly i deset let staré a nikdo je už nepodporoval,“ uvedla manažerka. Aktualizovat populární stránky NASA tak před přesunem na cloud zabralo spoustu času. Nyní na cloudu aktualizace webů trvá namísto dvaceti minut pouhé dvě minuty.

 

Úvodní foto: © Fernando Madeira - Fotolia.com


Komentáře