Nástup sítí 5G pomůže urychlit provizorní standard 5G NR

Trh s mobilními telefony tolik lační po nástupu 5G sítě, že v současnosti plánuje spuštění sítě, která bude „skoro 5G“, nicméně mnohem dříve než klasické 5G.

Nástup sítí 5G pomůže urychlit provizorní standard 5G NR


Řada předních výrobců a také operátorů spojila síly při vývoji tzv. Non-standalone 5G NR (New Radio) specifikace, která bude zahrnovat několik prvků 5G.

Nová technologie bude využitelná „skoro jako 5G“, ovšem v provozu by mohla být už v roce 2019, jako součást tzv. Release 15 od asociace 3GPP, která má na svědomí standardizaci LTE.

5G NR tak bude využívat technologii a software LTE, ale zároveň nabídne i další mód, který už bude kompatibilní s některými funkcemi 5G. Do projektu už se zapojila většina nejvýznamnějších hráčů na trhu, včetně Vodafonu či AT&T, z výrobců hardwaru lze jmenovat Qualcomm, Intel, Ericsson, Huawei nebo ZTE.

O 5G NR hovoří jako o prozatímním řešení a ujišťují, že bude kompatibilní s 5G, jakmile ta bude spuštěna. Naopak mimo zůstávají například Verizon či Nokia, která ohlásila počínající implementaci první komerční 5G sítě v některých městech ve Spojených státech.

Na barcelonském veletrhu MWC, kde společnosti o svých plánech hovořily, však upoutala pozornost i německá společnost Deutsche Telekom, která touží rovněž po prvenství – v Německu chce jako první na světě spustit první komerční 5G síť právě už v roce 2020.


Úvodní foto: Stephen Lawson, IDG NS


Komentáře