Nejpříšnější cenzura internetu je v Íránu!

I když se dnes s oblibou diskutuje o cenzuře internetu v Číně, není filtrování jeho obsahu v této zemi zdaleka tak přísné, jako v mnohem méně mediálně frekventovaném Íránu! Již v minulosti se zde blokování týkalo erotiky či webů politického disentu, v poslední době se ale záběr blokování „politického“ obsahu výrazně rozšířil...I když se dnes s oblibou diskutuje o cenzuře internetu v Číně, není filtrování jeho obsahu v této zemi zdaleka tak přísné, jako v mnohem méně mediálně frekventovaném Íránu! Již v minulosti se zde blokování týkalo erotiky či webů politického disentu, v poslední době se ale záběr blokování „politického“ obsahu výrazně rozšířil...

Poslední politický vývoj v Íránu je provázen stoupajícími restrikcemi i v oblasti internetu. Organizace OpenNet Initiative uvedla, že míra filtrace internetu je v Íránu dnes největší ze všech sledovaných zemí vůbec.

Cenzura internetu v Íránu v poslední době zahrnuje například i weby náboženských skupin, které jsou (alespoň ze západního pohledu) íránskému režimu vlastně celkem blízké. Nepřístupné jsou z Íránu také ale například i weby některých konzervativních kritiků současného prezidenta, ba i osobní web manželky jeho tiskového mluvčího. Íránská vláda se snaží taktéž záměrně zpomalovat rychlost internetového připojení a brání místním poskytovatelům nabízet větší rychlosti než 128 kb/s.
Nenechte si ujít:
Čína kvůli nepokojům v Tibetu cenzuruje internet

Vstupem na území USA přicházíte o veškeré soukromí!

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

Toshiba má unikátní miniaturní notebook s váhou 779 gramů!

Alarmující zjištění: při testování aplikací se používají citlivá data o zákaznících!

Velká Británie zvažuje odpojování „pirátů“ od internetu

Filtrování internetového obsahu provádí Írán již od roku 2001. Od stejné doby se mezi tamějšími uživateli samozřejmě šíří i software, který má filtry obejít.

Zdroj: New Scientist


Komentáře