Některé z nových generických domén se neprosadí

Odborníci sledující situaci kolem chystaného rozšíření počtu domén nejvyšší úrovně soudí, že některé žádosti nemají šanci na obchodní úspěch.

Některé z nových generických domén se neprosadí


Společnost ICANN tento týden zveřejnila informace o podaných žádostech o registraci nových domén nejvyšší úrovně, které začne v dávkách zpracovávat 12. července. K původním nadnárodním doménám jako com, net nebo org i pozdějším typu biz nebo info by nyní mohly přibýt desítky až stovky dalších. Pozorovatelé některým předvídají úspěšnou budoucnost, velký počet se jich ale pravděpodobně neprosadí. Některé z důvodu nepromyšleného podnikatelského plánu, jiné kvůli špatnému technickému zázemí.

Richard Stockton, právník z kanceláře Banner and Witcoff, která se specializuje na ochranu autorských práv, poznamenal: „Připomíná to zlatou horečku. Některé z těch domén budou prosperovat, jiné budou mít smůlu.“
Některé z nových domén mohou být prospěšné, například „pharmacy“ by mohla omezit prodeji padělků léků online, jiné ale nemají průhlední obchodní model, konstatovala Erin Hennessyová, partnerka v advokátní kanceláři Bracewell and Giuliani. „Když se podíváme na biz a info, které vznikly v roce 2001, ty se neprosadily,“ řekla. V doméně biz je registrováno zhruba 2,2 milionu domén druhé úrovně a v info jich najdete zhruba 6,5 milionu. Teď mají přibýt inc a llc. Nejsem si jistá, jestli je nečeká podobný osud jako biz a info. Nedovedu si představit, že by je někdo začal používat.“ Hennessyová si nemyslí, že by společnosti využily nové domény nějakým jiným způsobem, než jak se prezentují v doméně com.

Analytik Jeff Ernst z agentury Forrester Research oproti tomu očekává, že se i v této oblasti mohou objevit úspěšné podnikatelské projekty. „Jen bude chvíli trvat, než ty úspěšné plány vykrystalizují,“ řekl. I Ernst ale některým doménám předpovídá neúspěch. „Pravděpodobně budou poměr úspěšných a neúspěšných obdobný jako v jiných oborech,“ řekl. „Určitý počet jich neuspěje, protože špatně odhadly trh nebo nezískají dostatečnou podporu.“
Několik společností žádá o desítky nových domén. Ty se podle Ernsta spoléhají na kvantitu. „Pokud 3 z 10 domén budou úspěšné, 3 nebudou ztrátové a 4 propadnou, stále na tom pravděpodobně vydělají,“ myslí si Ernst. Nové domény podle něj nemusí mířit na masové využití, jaké má doména com. „Stačí, když jim z komunity kolem specializované domény poteče pravidelný příjem,“ vysvětlil.

Pokud jde o technickou stránku věci, Ernst předpokládá, že nezkušení registrátoři využijí služeb zavedených firem na trhu. „Myslím, že rozumní podnikatelé budou používat regsitrační služby jiného poskytovatele,“ dodal.
ICANN také oznámila, že o 231 domén se uchází více žadatelů. Například doménu app chce registrovat 13 subjektů včetně Amazonu a Googlu, o home má zájem 11 potenciálních registrátorů a doménu art by chtělo provozovat 10 z nich. Mezi další oblíbené domény patří book, llc, inc, music, baby nebo ltd. Google s Amazonem soupeří o 21 domén včetně game, movie, shop nebo search.

Podle Ernsta dojde v další fázi k „dohadování jako na trhu“, protože žadatelé si budou pravděpodobně domlouvat vzájemné ústupky ve stylu „něco za něco“. Pokud se uchazeči nedohodnou, přistoupí ICANN k dražbě sporných domén. Podle Ernsta bude pro zájemce výhodnější se těmto dražbám vyhnout.

Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com


Komentáře