Němcům se nelíbí jak Google zpracovává uživatelská data

Německá vládní agentura nařídila Googlu změnit způsob, jakým zpracovává uživatelská data.

Němcům se nelíbí jak Google zpracovává uživatelská data


Úřad německého Komisaře pro ochranu dat a svobodu informací tento týden uvedl, že Google při sběru uživatelských dat porušuje federální telekomunikační zákon a zákon o ochraně dat.

„Z pohledu Úřadu jsou současné praktiky Googlu při profilování uživatelů daleko za přípustnou hranicí,“ uvedl úřad Komisaře. Americké korporaci tak bylo nařízeno přijetí nezbytných technických a organizačních opatření, které budou zárukou toho, že si sami uživatelé budou moci rozhodnout zda a do jaké míry jsou jejich data používána pro profilování.

Nařízení úřadu německého komisaře přichází poté, co několik evropských agentur zabývajících se ochranou dat pokutovalo Google za změny týkající se ochrany soukromí uživatelů, jež přijal v roce 2012. Jak dodal úřad německého komisaře v oficiálním prohlášení, zástupci Googlu se účastnili řady jednání, avšak „americký gigant nebyl ochoten se podřídit právně závazným pravidlům a odmítl podstatně zlepšit pro své uživatele možnosti kontroly (nad sběrem jejich osobních dat). Bylo proto nutné to Googlu nařídit vydáním závazného rozhodnutí.“ Toto rozhodnutí bylo vydáno minulý týden.

Mluvčí Googlu k tomu uvedl, že zástupci společnosti se v celém procesu snažili aktivně vysvětlit, jak ochrana soukromí uživatelů funguje a jak tato umožňuje Googlu vytvářet jednodušší a efektivnější služby. „Nyní studujeme rozhodnutí a zvažujeme podniknutí dalších kroků,“ dodal mluvčí.

Google podle zprávy úřadu komisaře například shromažďoval detailní informace o cestách uživatele tak, že analyzoval data o jeho lokaci. Zkoumáním klíčových slov vkládaných do vyhledávače Google pak americká společnost zjišťuje konkrétní zájmy uživatele snaží se odhadnout jeho finanční situaci. Google navíc shromažďuje i další podrobné informace o uživateli včetně jeho zvyků, sexuální orientaci či o tom, zda je nebo není zadaný.

Rozhodnutí německého úřadu bylo vydáno poté, co evropská organizace zastřešující vládní agentury zabývající se ochranou dat vydala doporučení, podle kterého by tyto agentury měly tlačit na Google, aby pro každého uživatele personalizoval svou politiku ochrany osobních dat a usnadnil kontrolu toho, zda při sběru dat jedná dle unijního práva.

Úvodní foto: © Google


Komentáře