Nokia již není jedním z pěti největších výrobců smartphonů

Nokia již nadále není na seznamu pěti největších výrobců chytrých telefonů kvůli tvrdé konkurenci Samsungu, Applu a dalších. S informací přišla společnosti IDC.

Nokia již není jedním z pěti největších výrobců smartphonů


Nokia byla ještě ve druhém čtvrtletí tohoto roku třetím největším výrobcem smartphonů. Prodeje finské společnosti ve třetím čtvrtletí tohoto roku oproti tomu samému čtvrtletí 2011 však klesly ze 106,5 milionů prodaných kusů na 82,9 milionů kusů. Celkem výrobci smartphonů prodali ve třetím čtvrtletí 179,7 milionů kusů telefonů, což je meziroční nárůst o 45,3 %. Celý trh s mobilními telefony (nejen se smartphony) vzrostl podle IDC ve třetím čtvrtletí o 2,4 %, prodalo se celkem 444,5 milionů kusů telefonů.

Díky tomu, že Nokia skoncovala se Symbianem a čekala na Windows Phone 8, získali její konkurenti v uplynulých osmnácti měsících značnou výhodu. IDC však dodává, že trh se smartphony je velký a Nokia svůj boj ještě neztratila. Samsung měl v uplynulém čtvrtletí 32,3% podíl na trhu, což je meziroční nárůst o 9 %. Korejská společnost prodala 56,3 milionů smartphonů v porovnání s 28 miliony o rok dříve.

Nárůst podílu Samsungu analytici připisují především novému portfoliu telefonů s Androidem včetně vlajkové lodě Galaxy S III. Apple se drží stále na druhém místě, ve třetím čtvrtletí tohoto roku prodal 26,9 milionů iPhonů. Americké společnosti však v tržbách velmi pomohl iPhone 5, který se ve třetím čtvrtletí prodával jeden týden – jen za první víkend Apple prodal 5 milionů kusů těchto telefonů.

Podle analytické společnosti Strategy Analytics měl Samsung ve třetím čtvrtletí tohoto roku 35,2% podíl na trhu, zatímco Apple 16.8% podíl. Research in Motion, ZTE a HTC byly ve třetím čtvrtletí podle IDC další tři společnosti v top pětce výrobců chytrých telefonů. Čínský ZTE připravil HTC o čtvrtou pozici hlavně díky zvýšení tržeb na rozvojových trzích. Prodeje HTC poklesly během třetího čtvrtletí z 12,7 milionů kusů na 7,3 milionů kusů.

Úvodní foto: © Nokia


Komentáře