Nová aplikace Amnesty International umožní zjistit přítomnost spywaru v systému

Organizace Amnesty International vydala bezplatný program, který umí zjistit, zda nemáte v systému nainstalován špionážní software.

Nová aplikace Amnesty International umožní zjistit přítomnost spywaru v systému


Aplikace s názvem Detekt je podle Amnesty International (AI) určena k fungování vedle běžných antivirových programů. Jak uvádí AI, Detekt je v prvé řadě zaměřen na detekování sofistifikovaných špionážních programů (tzv. spyware) používaných vládami po celém světě, které umí například bez vědomí uživatelů pořizovat obrázky z webkamer či pomocí integrovaných mikrofonů naslouchat jejich konverzacím.

AI vyvíjela Detekt dva roky a podle Tanyi O´Carrollové aplikace umí odhalit špinonážní software, na nějž běžné bezpečnostní programy nestačí. Aplikace, na níž kromě AI pracovali také experti z Electronic Frontier Foundation, Privacy International a Digitale Gesellschaft, je dostupná zcela zdarma. Skupina se navíc závazala k tomu, že bude Detekt pravidělně aktualizovat a rozšiřovat jeho funkce.

První verze programu běží pouze na operačním systému Windows, jelikož lidé, kteří jsou nejčastěji monitorování, podle O´Carrollové používají právě tento operační systém. Spyware používají vládní organizace celé řady zemí, v posledním roce se objevily skandály se špehováním například v Bahrajnu, Sýrii, Etiopii, Vietnamu, Německu či Severní Koreji.

„Je snazší vyjmenovat ty země, které špionážní nástroje nepoužívají, než ty, které ano,“  řekla O´Carrollová s tím, že na trhu se spywarem používaným vládami se ročně protočí pět miliard dolarů. A podle AI je na čase, aby bylo toto obchodování lépe regulováno.

Profesor Alan Woodward z University of Surrey, který často radí různým vládám v bezpečnostních otázkách, však v rozhovoru pro BBC pochyhoval o tom, jak se skupině neziskových organizací podaří Detekt dále vyvíjet.

„Není to jejich hlavní byznys,“ řekl Woodward. „Budou svůj software aktualizovat dostatečně často? Různé varianty spywaru se totiž objevují každý den.“ Woodward také zapochyboval o tom, jak účinný bude Detekt proti režimům, kteří namísto komerčních spywarových aplikací používají svůj vlastní speciální kód.

Jak uvedl německý bezpečnostní odborník Claudio Guarnieri, který na tvorbě programu Detekt pracoval, špionážní software vyvíjí čím dál více firem.

„Lidé si myslí, že použití spywaru vládními agenturami je ojedinělé, a to není pravda,“ řekl Guarnieri. „Spyware bývá používán jako poslední řešení při špehování v případech, kdy se nelze dostat k zašifrovaným datům. Opravdovým problémem je však to, že se nikdo veřejnosti nezeptal, zda je používání spywaru přijatelné.“

Spyware se pravidelně rozšiřuje v e-mailových přílohách nebo infikuje uživatele při přístupu na speciálně upravené stránky.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře