Nová Cortana nezvládá jednoduché počty

Microsoft předělává svou virtuální asistentku Cortanu do podoby aplikace. Ta má však zatím několik zásadních nedostatků.

Nová Cortana nezvládá jednoduché počty


Microsoft oficiálně potvrdil, co už ukázaly testy kolegů z anglojazyčné verze našeho magazínu. Proměna virtuální asistentky Cortany na aplikaci, která bude součástí Windows 10 20H1, má několik zásadních nedostatků.

Včetně jednoho překvapivě triviálního: Cortana nezvládá jednoduché počty. Ačkoliv, zástupci firmy uvedli, že dodatečné schopnosti – mezi nimi právě i funkce kalkulačky – doplní, jakmile bude Cortana v širší distribuci.

V současnosti je pořád ještě zasazena do hlavního panelu systému, kde se jí, po kliknutí na příslušnou ikonu, můžete poptat třeba na výšku Eiffelovy věže nebo na to, jaké bude počasí. S vydáním Windows 10 20H1 se z Cortany stane samostatná aplikace.

Microsoft novou Cortanu zatím označuje coby „betu“ a pracuje na její optimalizaci pro každodenní používání systému. V pátek však firma potvrdila významné omezení. S Cortanou lze propojit buď pracovní účet, nebo ten osobní, čímž se omezuje množství informací – a tedy i dotazů –, pro které ji lze využít.

Pokud tedy budete přihlášeni prostřednictvím pracovního účtu, ale budete chtít připomenout termín soukromé schůzky (nezapsané v pracovním kalendáři), Cortana bude nejspíš bezradná. V současnosti je přitom asistentka určena primárně pro práci, jak Microsoft uvádí, „zaměřená na produktivitu a hledání informací napříč balíkem Microsoft 365“.

„Cortana vám pomůže s plánováním a plněním vašich úkolů s ohledem na to, co je důležité. Písmem či mluveným slovem vám pomůže najít kontakty, soubory nebo vytvářet emaily. Můžete s ní snadno nahlížet do kalendáře, zadávat poznámky či úkoly,“ uvádí Microsoft, byť jde o funkce v současnosti využitelné jen uživateli ve Spojených státech.

Ti ostatní mají zatím smůlu. Co je ale snad ještě zásadnější, Microsoft Cortanu zbavuje schopností přehrávat hudbu nebo spravovat ostatní zařízení v propojené chytré domácnosti. A pokud se jí zeptáte, „Kolik je 2 + 2?“, odpoví, že „neví, ale učí se“.

Její nová verze však má i jednu alespoň malou výhodu. Krom mluvené komunikace si s ní lze i psát, funguje tedy i jako chatovací aplikace, která vám předloží výběr možných odpovědí. Nakolik je však jejich procházení praktické, už ale necháme na posouzení každého.

Úvodní foto: © Jon Phillips - IDG


Komentáře